Çam pamuklu koşnili marchalina hellenica (gennadius)'nın biyo-ekolojisi ve populasyon dinamiği
- Tez No: 4611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BOŞGELMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada, ormancılar ve arıcılar için önem taşıyan M. hellenica' nın biyo-ekolo jisi, populasyon dinamiği ve türün diğer bilinmeyen bazı yönleri ortaya konmaya çalışıl mış tır. M. hellenica dişilerinin ortalama boyu 7.57 + 0.9 mm, eni ise 3.60 + 0.30 mm, erkeklerinin boyu 1.73 + 0.71 mm, eni 0.80 + 0.23 mm olarak belirlenmiştir. Bu böceğin bugüne kadar tanımı yapılmamış.olan ayrıntılı bilgileri or t ay a kon muştur. M. hellenica ergin çılcışı 19 85 yılında 1 Nisan' da, 19 86 yı lında 29 Mar t 'ta gözlenmiştir. Yeni erginleşen M. hellenica dişilerinin labor atuvar koşul larında preovipozisyon süresi ortalama 4.97 + 0.14 (4-9) gün, doğal koşullarda ise, 4.15 + 0.23 (4-9) gün. olarak be lirlenmiştir. EL. hellenica dişi ömür uzunluğu labor atuvar koşullarında 9.21 + 1.64 (6-12) gün olarak saptanmıştır. E» hellenica yumurta inkübasyon süresi laboratuvar koşulla rında 32.60 + ®.17 gün, doğal koşullarda deniz seviyesinde 39.66 + 0.09 gün> 400-450 m. yüks eklikte 38.20 + 1.73 gün, 800-840 m. yükseklikte ise 43.80 +0.06 gün olarak tesbit edilmiştir. Mf hellenica dişilerinde hayat döngüsünde yükseklik artık ça uzama olduğu gözlenmiştir. Gelişme süreleri 1985-1986 yılları itibari ile deniz seviyesinde 357-363 gün, 400-450 m yükseklikte 363-358 gün, 800-840 m yükseklikte ise 361- 369 gün olarak bulunmuştur. Doğal koşullarda Leucopis sp. 'nin M. hellenica yumurta ve nimf dönemlerinde önemli bir predator olduğu gözlenmiştir.Ill M, hellenica p op ulasy onlarının uygun yaşam alanları tes- bit edilmiş ve bu türün populasyonunun transplantasyonu gerçekleştirilmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde M. hellenica 'nın Pinus bru- tia ve P. pine a üzerinde gözle görülür bir artım kaybına neden olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY In this stud^we tried to elucidate the bio-ecology, popu lation dynamic 3 and certain unknown aspects of M. helle- nica which is a very important species for foresters and beekeepers.. Females of M. hellenica have a mean lenght of 7.57 + 0.9 mm and a mean width of 3*60 + 0.3 mm. These values for the males are 1.73 + 0.71 mm and 0.80 + 0.23 mm for height and width respectively. - Detailed information is presented about the male of this insect which has not been decribed up to now. Appearance of adult females of K. hellenica is observed on April 1st in 1985 and on March 29th in 1986. For the new adults of E, hellenica females, mean preovi- position period is determined as 4»97 + 0.14 (4-9) day^un- der laboratory conditions. This value is found to be 4.15 + 0.23 (4-9) dajs under natural conditions. Longevity of the females of M. hellenica is 9 «21 + 1.64 (6-12) days under laboratory conditions. Egg incubation period of the females, under laboratory con ditions is found to be 32.60 + 0.17 days' and. under natural conditions and at the sea level it is 39.66 +_ 0.09 days. At 400-450 m altitude this value is 38.20 + 1.73 days, at 800- 840 m it is 43.80 + 0.06 days. An elongation in the life cycle of the M. hellenica fema les is observed as the altitude increases. As of 1985-86, their development period is 357-363 days at the sea level, 363-358 days at 400-450 m and 361-369 days at 800-840 m. Under natural and laboratory conditions, Leucopis sp. is observed as an important predator on M. hellenica egg andnymph* Suitable life intervals of M. hellenica populations is de termined and transplantation of this species populations is achieved. Aş. a result of. our investigations it is concluded that M, hellenica does not cause an increase loss on Pinus brutia P. pinea.