Akut ve kronik İmmün (İdiopatik) Trombositopenik Purpura' lı (İTP) hastalarda, anti-trombosit antikorunun flow sitometrik analizi
- Tez No: 37759
- Danışmanlar: PROF.DR. LEYLA AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
- 53- VIII. ÖZET Trombosit yüzeyine bağlı antikor tayini, immun (idiopatik) trombositopeniyi, immun olmayan trombositopeniden ayırmamızı sağlamaktadır. Seramda yapılan anti-trombosit antikoru tayini çalışmalarında, antikor titresinin düşük olduğu, anti korların büyük oranda trombosit yüzeyine bağlandıkları bildirilmiştir. Bu nedenle, flow sitometri özellikle trombosit otoantikorlarmı (ATA) tayin etmek için uygun dur. Bu çalışmada, toplam 53 ITP'lı hastanın trombosite bağlı IgG'si ölçülmüştür. Çalışma grubunu akut İTP'lı 12 çocuk (7 kız çocuk, 5 erkek çocuk; kronolojik yaş ortalaması: 6.3±2.9), 21 kronik İTP'lı çocuk (9 kız çocuk 12 erkek çocuk; kronolo jik yaş ortalaması: 9.9±4.3) ve 20 kronik İTP'lı yetişkin (15 kadın, 5 erkek; kronolo jik yaş ortalaması: 37±16) oluşturmaktadır. Metod, pozitiflik alt sımr seviyesini (ortalama + 3. standart sapma) tayin etmek için, 15 sağlıklı çocuk ve 18 sağlıklı yetişkin trombosiüerine uygulanmıştır. Bu de ğer, çocuklar ve yetişkinler için %9.0'dır. 12 akut İTP'lı çocuk hastanın ll'inde (% 92), 21 kronik İTP'lı çocuk hastanın 15'inde (% 71) ve 20 kronik İTP'lı yetişkin hastanın 15'inde (% 75) ATA'u pozitif bulunmuştur. Akut İTP'lı çocuk hastaların antikora pozitif trombosit oram (28±11) kronik İTP'lı yetişkin hastaların (18±11) ve kronik İTP'lı yetişkin hastaların (18±13) anti koru pozitif trombosit oranlarına göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
54- IX. SUMMARY Determination of platelet surface bound-antibody is useful in the differentiation of immun (idiopatide) thrombocytopenic purpura from nonimmune thrombocytopenias. It has been reported that, the titer of the anti-platelet antibody is low in sera and that most of the antibody molecules are platelet-bound. Consequently, flow cytometry is particularly advantageous in the determination of platelet autoantibodies. (APA). In this study, platelet-bound IgG was measured in 53 potients with ITP. The study group comprised 12 children with acute ITP (7 girls, 5 boys; mean age: 6.3±2.9, 21 children with chronic ITP (9 girls,12 boys; mean age: 9.9±4.3) and 20 adults with chronic ITP (15 females, 5 males; mean age: 37±16). The method was applied to the platelets from 15 healthy children and 18 healthy adults, to determine the lower level of positivity (mean ± standart deviations). This value is % 9.0 in children and in adults. 11 of the 12 children with aucte ITP cases (92 %), 15 of the 21 childreni chronic ITP cases (71 %) and 15 of the 20 adults with chronic ITP cases (75 %) were found to be APA positive.