Tarihî süreçte Beyşehir Gölü adalarında iskân, nüfus ve sosyo-ekonomik faaliyetler
Population, demography and socio-economic activities on the islands of Beysehir Lake in the historical process
  1. Tez No: 377675
  2. Yazar: BERNA BURCU KORUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MUŞMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye'nin stratejik tatlı su kaynaklarından biri olan Beyşehir Gölü, pek çok tarihî hadiseye beşiklik etmiştir. Göl, gerek sahip olduğu doğal güzelliği ile gerekse önemli yolların kesiştiği bir kavşakta bulunması bakımından beşeri yerleşim için her zaman bir cazibe merkezi olmuştur. Beyşehir Gölü çevresinde yaşam, gölün sunduğu imkân ve imkânsızlıklara gore şekillenmektedir. Göl, tarımsal alanların sulanmasında; balıkçılık, kayıkçılık, hasırcılık işleri ile ekonomik alanda yore insanına büyük katkı sağlamaktadır.Bunun yanı sıra dönem dönem yaşanan su baskınları ve ekolojik dengenin bozulmasından dolayı yaşanan hastalıklar yöre halkı için ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. Göl içerisinde tarihî öneme sahip yaklaşık 33 ada yer almaktadır. Adalarda Neolitik Dönem'den günümüze kadar devam eden yerleşimler görülmektedir. Adalar balıkçılar için önemli bir sığınaktır ve pek çok adada tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Bu çalışmada, Beyşehir Gölü çevresine ve adalara İlkçağ'dan günümüze ortaya çıkan yerleşimler; göl ve adaların bugüne de yansımış olan sosyal ve iktisadî durumu ele alınmaktadır. Anahtar Kelimeler; Beyşehir, Beyşehir Gölü, Beyşehir Gölü Adaları,Mada Adası, Çeçenler, Rus Kazakları.
Özet (Çeviri)
One of Turkey's strategic freshwater resources, Lake Beysehir has been the cradle of many historical anecdotes. Lake has been always a center of attraction for settlement due to intrinsic natural beauty as well as junction of many important roads. Historically, Life in Lake Beysehir has been shaped according to the possibilities and impossibilities that have been provided by the lake and geopolitical strategy. Lake contributes local people to economic realm as irrigation of agricultural areas; fishing, boating and matting. However, flash flood and diseases due to the degradation of natural balance have caused serious problems for the local people. The Lake is located to 33 islands that have been historical importance. There are settlement from the Neolithic to the present days in the islands. The islands are very crucial shelters for fishermen and many of those is settlement for agricultural and livestock. This purpose of this study is to reflect the impacts of social and economic situation on recent islands, whose settlement have dated from the antiquity to the present, in island of Lake Beysehir and neighbourhoods. Key Words; Beyşehir Beyşehir Lake, Islands Of Beyşehir Lake, Island Of Mada, the Chechens, the Russian Cossacks.