Evrensel ve Komşu insan hakları üzerinden bir politik sosyoloji okuması
Universal and Neighbor a political sociological reading of human rights
  1. Tez No: 377676
  2. Yazar: AHMET DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, modern sonrası toplumlarda 'evrensel' kategorisinin nasıl anlaşıldığı ve kullanıldığı üzerine odaklanmaktadır. Bunu yaparken, özellikle son dönemde 'evrensel' kategorisinin anlamını Aydınlanma dönemi öncesine uzatarak onu Aziz Pavlus'un Mektupları'nda oluşturduğu anlayışları kullanarak yorumlayan Jacob Taubes, Franz Rosenzweig, Alain Badiou, Giorgio Agamben, Slovaj Zizek gibi düşünürlerin değerlendirmelerini baz almaktadır. Bu çerçevede, özellikle bu tarz değerlendirmelerde kendisini gösteren“dinselin dönüşü”ifadesi üzerinde duran çalışmada, bununla, modern sonrası Batı toplumlarında, dini kavram ve kategorilerin, teolojinin alanından çıkararak seküler bir tarzda yorumlamaları ifade edilmektedir. 'Evrelsel'in artık kapsayıcı ve herkese şamil bir kategori olmaktan ziyade, bir özneleşme ve toplumsal alan oluşturma olarak kullanıldığına işaret edilen çalışmada, bu durumun bir örneği olarak, sözkonusu edilen düşünürler ile Kant, Freud, Cohen gibilerinde Kitab-ı Mukaddes'teki“komşunu seveceksin”buyruğuna gösterilen öneme dikkat çekilmektedir. Çalışmada bir yandan toplumsal bir özneleşmenin alanı olarak kullanılan 'evrensel' kavramı ve diğer yandan da bu tür bir toplumsallaşmayla oluşturulan alanı ifade eden 'komşu' kavramları çerçevesinde 'evrensel insan hakları' anlayışının yerini ve politik anlamlarını da sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the issue of how the category of 'universal' is used in post secular societies. In doing this, it elaborates the thougts of thinkers like Jacob Taubes, Franz Rosenzweig, Alain Badiou, Giorgio Agamben and Slovaj Zizek, who interpret the concept of 'universal' by evaluating the Epistles of Saint Paul. This means that this conception of 'universal' points a move back beyond the Enlightenment era. It is argued, moreover, that this move is suitable for self-understanding of the post secular societies in that they are defined with respect to the conception of 'the return of the religious'. While in this study the conception of“the return of the religious”is defined as a secular, not theological, interpretations of the religious categories, it is also emphasized that the meaning of 'universal' is changed as to refer to a more narrow and exclusive sense of social subjectivization rather than to a more exhaustive, all-embracing, all-encompassing one. To show the narrowing of the sense of the category of the 'universal', the post seculer interpretations of the Biblical commandment“love thy neighbor as thyself”in the hands of thinkers like Kant, Freud and Cohen are also elaborated in that it denotes the social space in which the new meaning of the 'universal' takes part. At the end of the study, the understanding of the conception of 'universal human rights' is analyzed with respect to the new sense of the concept of 'universal' as an exclusive social subjectivization and to the category of 'neighbor' as social space that shows the limits of self-understanding of post secular societies.