Oyun davranışlarını değerlendirme ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması ve 36 – 72 aylık çocukların oyun davranışlarının incelenmesi
Play rati̇ng scale Turkish adaptation and investigation of the behavior of children 36-72 months game
  1. Tez No: 377674
  2. Yazar: YAĞMUR KUŞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZBAN TEPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ülkemizde erken çocukluk eğitimine verilen önem yapılan araştırmalar ışığında artış göstermektedir. Okul öncesi eğitim kurumları sayısında artma, farklı öğretim programlarının yaygınlaştırılması ve okul öncesi eğitime katılımın artması için kampanyalar başlatılmıştır. Okul öncesi eğitimin önemi artınca farklı öğretim programlarının, etkili öğrenme modellerinin ve etkinliklerinin ihtiyacı da artmaktadır. Bu etkinliklerin başında oyun gelmektedir. Oyun bu dönem çocukların; zıplayıp, atlama, yuvarlanma, koşma, tutma, çekme gibi hareketler yaparak psikomotor gelişimini; evcilik oynarken anne, baba rolü üstlenip, oyuncaklarını paylaşarak sosyal gelişimini; arkadaşlarıyla iletişime geçip sohbet ederek dil gelişimini, belli kavram ve becerileri öğrenerek bilişsel gelişimini önemli ölçüde desteklemektedir. Bilinen bu önemler doğrultusunda bu araştırmada 'Oyun Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması yapılarak literatüre yeni bir ölçme aracı kazandırılmış ve 36 – 72 aylık çocukların oyun davranışları incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Karaman İli okul öncesi eğitimine devam eden 36-72 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Karaman'da bulunan bağımsız anaokulları, ilkokul bünyesindeki anasınıfları ve özel kreş ve anaokullarına devam eden 478 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada 'Oyun Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği'nin' geçerlik ve güvenirlik sınaması yapılmış, verilerin analizinde ise t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda 'Oyun Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği'nin' Türkiye'de kullanım için geçerli ve güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca 'Oyun Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği'nin' blok oyunu alt ölçek puan ortalamaları cinsiyet değişkenine göre farklılaşırken, oyunda fikirleri ifade etme ve sosyal katılım alt ölçek puan ortalamalarının ise yaş değişkenine göre farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The emphasis placed on the early childhood education in our country has been increasing through research studies. Campaigns have been started to increase the number of preschool institutions and for generalization of different teaching programs and high participation in preschool education. As the importance of preschool education grows, different teaching programs and effective learning models and activities are needed more often. Play has a central place among these activities. Play during this period supports psychomotor development through such actions as hopping, jumping, rolling, running, catching and pulling; it helps social development when children take on roles of their parents while playing house; it enhances language development when they communicate and chat with their friends and cognitive development by learning certain concepts and skills. With these facts in mind, a new assessment instrument was introduced to the literature by adapting into Turkish the Play Skills Rating Scale, and play skills were examined among 36-72 month-old-children. Study population was comprised of 36-72 month-old-children attending preschool education in Karaman. Study sample included 478 children attending independent nursery schools, nursery classes of primary schools and private day-care centres and nursery schools. In the study, Play Skills Rating Scale was tested in terms of validity and reliability, and t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used for the analysis of data. It was concluded that validity and reliability of Play Skills Rating Scale seemed to be appropriate to be used in Turkey. Moreover, it was found that mean scores of block play – a sub-scale of Play Skills Rating Scale – differed by gender while mean scores for the sub-scales of expression of thoughts during play and social participation differed by the variable of age.