Cumhuriyet Gazetesi'ne göre II .Dünya Savaşı döneminde Almanya (1939-1945)
According to the Cumhuriyet Newspaper in the Second World War (1939-1945)
  1. Tez No: 377691
  2. Yazar: HAVVA DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya 20.yy'da iki büyük savaşa sahne olmuştur. Bu savaşlardan ikincisi, birincisine göre daha kapsamlıdır ve yıkımı daha büyük olmuştur. Birinci Dünya Savaşının sonunda imzalan anlaşmalar, İkinci Dünya Savaşına sebebiyet vermiştir. Bu anlaşmalardan en çok zarar gören devletlerden biri de Almanya olmuştur. Versay anlaşması ile Almanya büyük sıkıntılara sürüklenmiş ve bundan sonra Almanya'nın tek hedefi Versay Anlaşması'nın getirdiği kısıtlamalardan kurtulmak olmuştur. Tüm bu sıkıntılar içinde, Nazi Partisi'nin iktidara gelmesi kolay olmuştur. Hitler ile birlikte de iç ve dış politikada hareketlenmeler meydana gelmiştir. Hitler'in üç hedefi vardı. Versay Anlaşması'nın kısıtlamalarından kurtulmak, tek millet tek devlet ilkesini gerçekleştirmek ve hayat sahası, yani Almanların yaşadığı tüm toprakları Almanya sınırlarına dahil etmek. Tüm bu amaçlarla birlikte, Hitler'in öncülüğünde dünya hızlı bir şekilde, savaşa sürüklenmek zorunda kalmıştır. Avrupa bu savaş ile mücadele ederken, Türkiye'nin tek hedefi vardı; savaş dışı kalmak. Avrupalı devletler Türkiye'yi savaşa sokmak için uzun uğraşlar vermişler ve Türkiye'yi zaman zaman zor durumda bırakmışlardır. Fakat her şeye rağmen Türkiye başarılı bir dış politika örneği sergileyerek savaşın dışında kalmayı başarmıştır. İşte dünyada ve Türkiye'de bu gelişmeler yaşanırken basın da, bu gelişmeleri hem haberlerle, hem de yazarların makaleleri ile halkı bilgilendiriyordu. Ancak basın savaş döneminde hükümet kararları ile bazı sınırlamalara maruz kalmıştır. Dönemin en çok satan gazetelerinden biri olan Cumhuriyet de savaş döneminde, Almanya yanlısı bir tutum sergilemiştir. Genel olarak Türkiye Cumhuriyeti ile paralel bir çizgide yer almış ve politikasını devlet politikasına göre belirlemiştir. Gazetenin sahibi ve başyazarı Yunus Nadi'dir. Aynı zamanda Yunus Nadi'nin oğlu Nadir Nadi de savaş döneminde gazete de başyazarlık yapmıştır. Abidin Daver, Muharrem Feyzi Togay, H. Emir Erkilet bu dönemde gazetenin önemli yazarları olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the 20th century, the world has been witness of two great wars. The second of these wars was extensive and was more destructive than first. The treaty that signed at the end of the First War cused Second World War. One of the countries damaged by these treaties was Germany. After the war Germany was dragged a lot of trials and after this the only aim of the Germany was to figure out the diffuculties of treaty af Versailles. In all these troubles the accession of Nazi Party was easy. With Hitler, activations occured in domestic and foreign policy. Hitler had got three aims. First was to figure out the troubles, second was to achieve the principle of unitary state and third was life space in other words incorparation of the lands which Germans lived. With all these aims the world was dragged into war under the leadership of Hitler. While the europa strugge with this war, Turkey had got only one aim and that was to stay out of the wa, Turkey had got only one aim and that was to stay out of the war. Europan countries wanted to include Turkey to battle and occasionaly they left Turkey in a diffucult sitiuation. Nonetheless Turkey achieved to stay out of the war by successful foreign policy. When these events occured both in Turkey and in the world, the press was informing people with news and essay. But the press was censored with decision of goverment in the war time. One of the best sellers n the era, Cumhuriyet, showed biased behaviour in the war time. Generally it located in parelle with Republic of Turkey and determined it's policiy acoording to Turkısh Goverment. The owner of the newspaper and the editorial writer was Yunus Nadi. In war time Nadir Nadi, who was son of Yunus Nadi, was also editorial writer of the newspaper. In this era Abidin Daver, Muharrem Feyzi Togay, Ömer Rıza Doğrul, H. Emin Erkilet were the writers of Cumhuriyet.