Cumhuriyet Gazetesine Göre II. Dünya Savaşında İngiltere
Britain in Second World War According to Cumhuriyet Newspaper
  1. Tez No: 573795
  2. Yazar: VAHİDE ERCİYAS KABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY BENHÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
20. Yüzyıl Dünya tarihinde iki büyük savaşa ev sahipliği yapan bir yüzyıl oldu. İkinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesine zemin hazırlayan en önemli sebeplerden biri şüphesiz ki Birinci Dünya Savaşı sonrasında barış anlaşmaları adı altında imzalanan anlaşmalar silsilesiydi. İki savaş arası dönemde Avrupada'da statükocular olarak adlandırılan ve kurdukları düzenin bozulmasını istemeyen İngiltere ve Fransa gibi büyük devletler vardı. Statükocuların karşısında ise revizyonistler olarak adladırılan ve coğrafik, sosyo kültürel yapılarına bakılmaksızın sınırları çizilen sömürgerini kaybeden her açıdan kıskaç altına alınmış olan başta Almanya olmak üzere İtalya ve Japonya vardı. Bunun haricinde tarafsızlar olarak adlandırılan Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Rusya vardı. Ayrıca yine savaşın kaderini asıl belirleyen ve seyrini değiştirenlerde yine tarafsızlar olarak adlandırdığımız bu iki devletti. İkinci Dünya savaşı sadece orduların çarpıştığı bir savaş değildi. Zira bu savaş aynı zamanda bir ideoloji ve imha savaşıdır. Bu resimde İngiltere, Almanya'nın yayılmacı politikalarla Avrupayı savaşın içine çekmeye çalıştığı süreç boyunca olabildiğince makul davranmaya ve sorunları diplomatik yollarla çözmeye çalıştı. Başta İngiltere'nin verdiği bu tavizlere rağmen Adolf Hitler'in her seferinde daha fazlasını istemesi ve savaşın kaçınılmaz bir hal almasıyla 25 sene içerisinde Avrupa iki dünya savaşına sahne oldu. İngiltere, faşist ve diktatörlere karşı demokrasi bloğunu temsilen 1939-1941 yılları arasında tek başına mücadele verdi. 1940 yılında İngiltere hem Dunkirk faciasını atlattı hem de Britanya Yarımadası'nın Alman işgaline uğraması tehlikesiyle yüz yüze kaldı. Üstelik İngiltere emperyal emeller peşinde koşan bu devletlere karşı savaşını Avrupa'dan tutunda Akdeniz'e Kuzey Afrika'ya Pasifiğe kadar olan geniş bir saha da verdi. Bu çalışmamda İngiltere'nin verdiği bu demokrasi savaşını Türkiye'de o dönem tirajı en yüksek olan, Alman yanlısı bir tutum sergileyen ve yaptığı haberler yazdığı makalelerle Türk halkının nabzını tutan Cumhuriyet gazetesi'nin gözünden inceledim.
Özet (Çeviri)
The 20th century was a century that hosted two major wars in world history. One of the most important reasons for the outbreak of the Second World War was undoubtedly the succession of peace agreements after the First World War. In the period between two war, there were large states in Europe called the status quo, such as England and France, who did not want to break the order they established. In the face of the status quo states, there were Germany, Italy and Japan, which were called as revisionists and whose borders were drawn regardless of their geographical and socio-cultural structures. Apart from that there were the United States and Soviet Russia, called neutralities which will changed the fate of war later on. In this picture, Britain tried to be as reasonable as possible to solve the problems through diplomatic ways during the period in which Germany tried to draw Europe into the war with expansionist policies. In spite of these concessions made by Britain, Adolf Hitler demanded more from status quo states and Europe has became the scene of war after 25 year. Britain fought alone against the fascists and dictators from 1939 to 1941, representing the democracy bloc. In 1940, Britain overcame the Dunkirk tragedy and faced the danger of German occupation of the British Peninsula. Moreover, Britain gave this war against these states that pursued imperial ambitions from Europe to the Mediterranean and from North Africa to the Pacific. In this study, I examined the war of Britain through the eye of Cumhuriyet Newspaper whit the highest circulation in Turket at that time.