Kişilerarası iletişim sürecinde popüler kültür ve kişilik ilişkisi
The relationship between popular culture and personality in the process of personel communication
  1. Tez No: 377743
  2. Yazar: SERAY DEVECİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZODAŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada kişilerarası iletişim sürecinde, iletişimin bir parçası haline gelen popüler kültürün kişilikle ilişkisi incelenmiştir. Amaç bir popüler kültür aracı olan televizyonun ve en çok izlenen programı olan dizilerinin benlik gelişimi üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Türkiye'de ulusal kanallarda yayınlanan ve sevilen dizilerin, kültürümüzü nasıl etkilediği, kişilikleri olumlu ya da olumsuz nasıl biçimlendirdiği, dizilerde kullanılan objelerin nasıl popüler kültür haline geldiği ve yarattığı tüketim kültürüyle kişilerarası ilişkilerimizi nasıl bir yönde şekillendirdiği incelenmiştir. Birinci bölümde; iletişim türlerinden kişilerarası iletişim tüm ayrıntılarıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde; kişilik ve kişilik kuramları incelenmiş her şeyden önce, kendimizi tanımamız gerektiğinin farkına varılması hedeflenmiştir. Kişiliğin, patolojilerinden, savunma mekanizmalarına kadar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde; kültür ve popüler kültür kavramlarına değinilmiştir. Kendi kültürümüzden nasıl uzaklaştığımızı, televizyonun yarattığı tüketim kültürüne nasıl kendimizi kaptırdığımızı ve televizyonun hangi özellikleriyle, nasıl bir popüler kültür haline geldiği yaklaşımlar ve kuramlarla açıklanmıştır. Popüler kültür ve kişilik kavramı da açıklandıktan sonra dördüncü bölümde; popüler kültür ve kişilik ilişkilendirilmiş, dizilerin benlik gelişimi üzerindeki etkisi ortaya konmuştur. Televizyonda yer alan şiddet öğesinin, kullanılan dilin, yansıtılan kültürün ve ahlaki değerlerin özellikle çocuklar ve gençlerin kişilik yapılarında nasıl bir etkiye sahip olduğu ve onların geleceklerini ne yönde şekillendirdiğine dikkat çekilmesi istenmiştir. Televizyon dizilerinin belirtilen çoğu önemsiz özelliklerine rağmen nasıl bu kadar rağbet gördüğü açıklanmaya çalışılmıştır. Dört ayrı kanalda yayınlanan ve severek izlenen dört dizi seçilmiş ve bu dizilerin mayıs ayı bölümleri incelenerek, kurgusuyla mı, verdiği mesajlarla mı yoksa karakterlerinin doğallıklarıyla mı, yarattıkları atmosferle mi kendini izlettirdiği, kişisel yorumlamalarla ortaya konmuştur. İçerik analizi ve göstergebilim yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, relation of popular culture which is being a part of communication has been studied with personality in the process of interpersonal communication. The aim is revealing effects of the most watched television programs and TV itself as a tool of popular culture on self-development. How series which are popular and aired on Turkey's national channels affects our culture and how this shapes our personality positive or negative way, how the objects which are used in the series has became a popular culture and how this shapes interpersonal relations by creating consumer culture are examined. In the first part; interpersonal communication as a kind of communication are discussed in detail. In the second part; theories of personality and personality are examined before anything else, the need to know self awareness was targeted. of Personality have been studied in detail from pathology to defense mechanisms. In the third chapter; culture and popular culture are discussed. How we're away from our culture, how we lost ourselves to consumer culture created by television, and how and by which featues television has become a popular culture are described with theories and approaches. After explaining the concept of personality and the popular culture in the fourth chapter; personality, popular culture are associated and effect of series on development of the self are set. How the violence elements on TV and the used language, reflected culture and ethical values have an impact and how this shapes their futures in which direction especially personality of children and young people was aimed to point out. It is attempted to explain how tv series get in favor in despite of lots of mentioned insignificant features. Four series which are aired on four separate channels and also which are very popular are selected and how these are being watched with their fiction or given message or nature of characters or created atmosphere is demonstrated with personal comments by examining may chapters of these series. Lastly, these are connected to a conclusion and finalized with references. Content were determined by analysis and semiotics.