Batı Trakya Türklerinde din kavramı ve din eğitimi anlayışı
The concept of religion in Western Thrace Turks and understandi̇ng of reli̇gi̇ous educati̇on
- Tez No: 377742
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİDDİN OKUMUŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET:Batı Trakya'daki dindaşlarımızın, din eğitimi ve öğretimi konusunda sıkıntılı süreçlerden geçerek bugünlere ulaştıkları bilinen bir gerçektir. İnsanların en doğal hakkı olarak zikredilen eğitim öğretim özgürlüğünün engellenmeye ya da kısıtlanmaya çalışılması çok yanlış bir davranıştır. Bir de engellenmek istenen bu eğitim öğretimin içeriği, insanlarda yaratılış gereği mevcut olan ve insanların hayatında daima ihtiyaçları olacağına inandıkları dini bilgiler olunca, dini eğitim ve öğretim tahsil etme isteği insanlar tarafından daha çok arzu edilen ve üzerine gidilen, tamamen yasaklanmasına ya da kısıtlanmasına daha çok tepki verilen bir girişime dönüşmektedir. Tabi ki bunu böyle düşünmeyen insanlar da muhakkak mevcuttur. İşte Batı Trakya Türk toplumu için de bu konu aynen böyledir. Din eğitim ve öğretiminin gerekliliğine inananların gayretleriyle, Yunanlı mercilerin uluslar arası anlaşmaları yok sayarcasına engelleme girişimlerine rağmen, bugün okullarda örgün eğitimle, Kur'an kursları ve medreselerde de yaygın eğitimle Batı Trakya toplumu çocuklarına dini eğitimi, tüm aksaklık ve eksikliklere rağmen verdirebilmeyi başarmışlardır. Bununla birlikte, bu konuya kendi inanç tercihleri gereği ihtimam göstermeyen ya da bu konuyu hiç umursamayan bir kesimde mevcuttur. Bu da onların en doğal hakkıdır. Fakat unutulmamalıdır ki gereksiz ya da önemsiz gibi görünen bilgiler birgün muhakkak kişinin işine yarayacaktır. Bu, bilginin doğasında var olan bir gerçekliktir. BATI TRAKYA, DİN EĞİTİMİ, ÖRGÜN EĞİTİM, YAYGIN EĞİTİM, MEDRESE, KUR'AN KURSU
Özet (Çeviri)
SUMMARY:It is a known fact that our co-religionists in Western Thrace , religious education and teaching of subjects through the troublesome process today they are reaching. Referred to as the most natural of human rights education to hinder or restrict the freedom to be tried to be a very wrong behavior. An obstruct requested this training, education content in humans requires the creation of the existing and the lives of people always need to be convinced that religious information when, religious education and training encashment requests by people more desirable and the point is completely prohibition or restriction to be more responses is transformed into a given venture. Of course, people also do not think so it certainly is possible. That's about it for the Western Thrace Turkish society is exactly like this. Religious education and training requirements of those who believe in the efforts, the Greek authorities, the international agreements ignored attempts to block, even though today in schools with formal training, Koran classes and madrasas in the non-formal education community of Western Thrace to their children a religious education, all the faults and shortcomings but have managed to. However, these issues need attention to their own preferences, not beliefs, or if you do not care about no one segment is available in. This is their most natural right. But that should not be forgotten that appear to be unnecessary or irrelevant information into the hands of the people will surely one day. This is a reality which is inherent in the information. WEST THRACE , RELIGIOUS EDUCATION, FORMAL EDUCATION, COMMON EDUCATION, MADRASAH, KORAN COURSE