Türk Vergi Hukuku'nda vergi ziyaı kabahati
Misdemeanour of tax loss in the Turkish Tax Law
  1. Tez No: 377750
  2. Yazar: AYŞE MELİKE MUŞMAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türk Vergi Hukuku'nda Vergi Ziyaı Kabahati başlıklı bu çalışmada, Kabahatler Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile birlikte, söz konusu Kanun'un vergisel bir kabahat niteliği taşıyan mali nitelikli fiillere ve özellikle kişinin malvarlığı ile hukuki durumunu etkileyen vergi ziyaı kabahatine olan etkisi doğrultusunda vergi ziyaı kabahati ele alınmıştır. Bu bağlamda ilk bölümde suç ve kabahat kavramlarının tanımı yapılmış ve bunlar arasındaki farklar ile Vergi Usul Kanunu kapsamında düzenlenen vergi suçları ve kabahatleri genel hatlarıyla incelenmiştir. İkinci bölümde çalışmamızın konusu itibariyle, vergi ziyaı kabahati detaylı bir şekilde ele alınarak, vergi ziyaı kavramı ve tanımı, kabahatin unsurları, kabahati oluşturan fiiller ve kabahatte sorumluluk incelenmiştir. Üçüncü bölümde, vergi ziyaının ortaya çıkarılması, ceza kesme usulü ve bu kabahate uygulanacak yaptırıma yer verilmiştir. Son bölümde ise vergi ziyaına karşı başvuru yolları ve yaptırımı ortadan kaldıran haller incelenmiştir
Özet (Çeviri)
In my thesis which called, ''Misdemeanour of Tax Loss in the Turkish Tax Law'', effects of The Code of Misdemeanour to the tax loss, has been examined. In this context, in the first part, the definitions of the terms of crime and misdemeanour and the differences between them are explained. Tax crimes and misdemeanours in the scope of Tax Procedural Code are explored. In the second part, Misdemeanour of Tax Loss is examined in detailed. Also, term of tax loss, definition of tax loss, elements of the misdemeanour and criminal liability about the misdemeanour, are explained in this part. In the third part, to revealing the tax loss, procedure of fine and sanction, are explored. And finally in the last part, remedies against tax loss and situations which eliminate sanction are examined.