Production planning and control in er-mut
  1. Tez No: 3779
  2. Yazar: TURGUT KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET iv Gönümüzde bilgisayar destekli üretim planlama ve kontrol uygulaması, gelişmiş ülkelerdeki firmalar arasında hızla yaygınlaşmaktadır. Bu uygulama bazı büyük firmaların genel kullanım amaçli olarak geliştirdikleri üretim planlama ve kontrol paket programları sayesinde başlamıştır. Ülketnizdede önümüzdeki yıllarda, bu paket programların kullanımının gittikçe artacağı düşünülürse, bu konudaki bilgi birikiminin öneminin kavranması daha kolay olacaktır. Bu çalışmada, henüz ülkemizde yeni ve tam anlamıyla kullanılmamış olan üç üretim planlama ve kontrol paket programı incelenmiş ve birbiriyle karşı lastırılmıştır. Ayrıca, bu paket programlardan bir tanesi, küçük ama çabuk gelişen bir yapıya sahip olan“Er-mut Basınçlı Döküm ”firmasında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In today's world, computer aided production planning and control applications are getting very comprehensive within the firms of developing countries. General -purpose production planning and control packages designed by some large companies initiated the applications. In our country, it is going to be easily conceived that the knowledge accumulation concerning the usage and application of these packages are essential and quite significant, if it is thought that the utilization of these packages will be inevitable in the near future. In this study, three distinct production planning and control packages that are still not well known in our country, are examined and throughly compared. Moreover, one of these packages is applied to a small but fast growing firm“ Er-mut Injection Molding Company ”.