Türk basınında Cemal Abdül Nâsır (1960-1970)
Cemal Abdül Nâsir in the Turkish press (1960-1970)
- Tez No: 377930
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ KURTULUŞ KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Cemal Abdül Nâsır, 1954 yılından 1970 yılına kadar Birleşik Arap Cumhruriyeti cumhurbaşkanlığı yapmış, Ortadoğu tarihinin en önemli liderlerindendir. Nâsır, kurucusu olduğu Hür Subaylar örgütünün 1952 yılında askeri darbe ile krallığa son vererek önemli bir dönüşüme imza atmasının sonucunda,Mısır siyasetinde etkin rol oynamaya başlamıştır.Tezimizde Nâsır'ın 1960-1970 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yaptığı dönem incelenmiştir.Bu dönemde Nâsır, özellikle 1961 sonrasında ekonomide sosyalist politikalar benimsemiş ve pragmatik biçimde sosyalizmi uygulamıştır. Nâsır, milliyetçilik ve sosyalizmi harmanlayarak büyük Arap Birliği projesini hayata geçirmek için mücadele vermiştir. Nâsır'ın Arap Birliği ideali İsrail ile mücadelenin en temel unsurunu oluşturmuştur.Bu mücadelenin sonucunda, 1967 Arap-İsrail Savaşı ile Nâsır'ın prestiji sarsılmış ve Ortadoğu'da dengeler önemli ölçüde değişmiştir. Diyebiliriz ki, Nâsır milliyetçi,sosyalist, hayalperest, bu hayalperestlik içinde realizm ile idealizmi kendi fikri yapısı içinde harmanlamış farklı bir lider portresi çizmiştir.Tezimizin temel amacı, Cemal Abdül Nâsır'ın Türk basınında 1960-1970 yılları arasında nasıl yorumlandığının ortaya konulmasıdır. Nâsır'la ilgili basınımızda çıkan haberler, çoğu kez Türkiye-Mısır ilişkilerinin yapısından kaynaklanmıştır. Fakat, Nâsır'ın ortaya koyduğu lider imajı, Türk siyasetinde her fikri grup içinde farklı değerlendirilmiş ve bu durum farklı farklı Nâsır algılamalarına sebep olmuştur. Tezimizde dönemin altı gazete ve beş süreli yayını incelenerek, Cemal Abdül Nâsır'ın basınımızda nasıl algılandığı değişik haberler ve yorumlarla aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cemal Abdül Nâsır, who is one of the most important leaders in the history of the Middle East, presided the United Arab Republic from 1954 to 1970. Nâsır by putting an end to the kingdom with Free Officers(which is founded by him) coup in 1952, has been starting to play an active role in Egypt politics as a result of signing a major transformation. Our thesis has examined a period between 1960-1970 years which Nâsır has been presidency. During this period, especially after 1961, Nâsır adopted socialist policies in economy and has applied pragmatically socialism. Nâsır struggled to implement the great Arab legaue project with blending nationalism and socialism. Nâsır's Arab League ideal has created the most basic elements of struggle with Israel. As a result of this struggle with the 1967 Arab-Israel War, Nâsır's prestige was shaken and balances in Middle East has dramatically changed. We can say that nationalist, socialist, fanciful Nâsır portrayed a different leader who combines realism and idealism in his own idea within this fancifulness.The main purpose of our study is to present how Nâsır is understood in Turkish press between the 1960-1970 years. Our press news about the Nâsır was often caused by structure of Turkish-Egyptian relations. However, the image of the leader revealed by Nâsır, evaluated differently in every intellectual groups in Turkish politics and this has led to various different Nâsır detection. Our thesis tried to clarify how Cemal Abdül Nâsır is perceived in our press with different news and comments by examining six different newspapers and five journals that belongs to that period.