Dara Antik Kenti (Mardin) Geç oma iskelet toplumu dişlerinin morfometrik analizi ve diş sağlığı
Morphometric teeth analysis and teeth health of the Ancient City Dara (Mardin) late Roman skeletal society
  1. Tez No: 377931
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞARBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BERNA ALPAGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışmanın amacı Dara Antik Kenti Geç Roma İskelet Toplumu bireylerine ait dişlerin morfometrik analizi ve diş sağlığı belirlemek ve toplumun diğer eski Anadolu toplumlarına olan uzaklık ya da yakınlığını tespit etmektir. Bu amaçla Dara Antik Kentine ait toplam 1521 adet diş odondometrik ve paleopatolojik açısından incelenmiştir. Dara Antik Kenti Toplumu dişlerinden alınan uzunluk (MD) ve kalınlık (BL) ölçümleri ve bu ölçümlerin yardımıyla hesaplanan Taç Alanı, Taç Endisi, Taç Birim Endisi, TTA, YDTA, TMTA ve ÖDTA değerleri diğer eski Anadolu toplumlarıyla karşılaştırıldığında diş boyutlarındaki küçülmenin varlığı gözlenebilmektedir. Dara Antik Kenti toplumunun diş aşınması orta derecelidir. Toplumdaki diş çürüğü dişi bireylerde erkek bireylerden daha fazladır ve bu istatistiksel açıdan anlamlıdır. Diş sağlığının göstergelerinden olan diş taşı ve alveol kaybının yüksek değerde olması toplumun diş sağlığının iyi olmadığını göstermektedir. Diş taşı cinsiyetler arasında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu görülmektedir. Erkek bireylerde dişi bireylere göre daha fazla diş taşı tespit edilmiştir. Hypoplasya dağılımı toplumda yüksek değere sahiptir. Cinsiyetler arasındaki hypoplasya oranı karşılaştırıldığında erkek bireylerde dişi bireylere oranla daha yüksektir. Bu fark istatistiksel açıdan anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is morphometric analysis of the Late Roman Period of Dara Ancient City of skeletal population of teeth belonging to individuals and to determine health of tooth and to identify distance or proximity of the population to the Ancient Anatolian society. For this aim, a total of 1521 teeth of the Dara Ancient City were examined in terms of odontometric and paleopathological. When the length (MD) and thickness (BL) of the measurements which are taken from teeth of Dara Ancient City and Index of Crown, Area of Crown, Index of the Crown Units and TTA, YDTA, TMTA, ÖDTA of the values which are calculated with the aid of this measurements are compared with other Ancient Anatolian societies, the presence of the decrease is on the tooth sizes can be observed. Tooth wear of the society of Dara Ancient City is moderate. Decay of tooth is higher in female than male and this is significant in terms of statistically. The high value of dental calculus and loss of alveolar which is one indicator of dental health shows that not good dental health of society. When dental calculus is compared between genders, there is a statistically significant difference. Dental calculus was more detected in male individuals than female individuals. Distribution of Hypoplasia has a high value in the society. When rate of Hypoplasia which is between the genders is compared, it is higher in male individuals than female individuals. This difference is significant in terms of statistically. Evaluations of paleopathological shows that before Society of Dara Ancient City consume foods, they undergo a specific treatment after make flour soften, they cooked and their nutritional structure is similar to the traditional agricultural society.