Emek sürecinin tarihsel dönüşümü: çağrı merkezinde çalışanlar üzerine bir inceleme
Historical transformation of labour process: an i̇nvestigation of call center workers
  1. Tez No: 377957
  2. Yazar: EMRE PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Emek sürecinde yaşanan dönüşümle birlikte farklı iş kolları ortaya çıkmış ve sermaye ve çalışan arasındaki ilişkiler de dönüşüme uğramıştır. Bu dönüşümün önemli örneklerinden biri olan çağrı merkezleri, çalışma koşulları, sermaye ve çalışan ilişkisi, denetim ve vasıf bağlamında önemli bir inceleme alanını oluşturmaktadır. Bu anlamda çalışma, örnekleminden hareketle bu ilişkileri ve çalışanın bahsettiğimiz alanlarla ilgili düşüncelerini, emek süreci bağlamında ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Different sectors were occured with the transformation of labor process and the relationship between capital and workers were also transformed. Call centers, which is important type of that transformation, constitute an important research field with the context of working conditions, capital and worker relationship, control and quality. In this sense, the study aims to produce these relations and worker's perception about the area which we mentioned with the context of labor process by its sample.