Prostat kanseri tedavisinde görüntü rehberliğinde yoğunluk ayarlı konformal tedavi(IGRT-IMRT) tekniği ve konvansiyonel 4-alan tedavi tekniklerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the efficiency of image guided intensity modulated conformal therapy(IGRT-IMRT) and conventional 4-field box techniques in prostate cancer treatment
- Tez No: 377996
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MURAT BEYZADEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Prostat kanseri tedavisinde Görüntü Rehberliğinde Yoğunluk Ayarlı Konformal tedavi(IGRT-IMRT) tekniği ve Konvansiyonel 4-Alan box tedavitekniklerinin etkinliğinin değerlendirilmesi "Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen ve erkek kanseri ölüm nedenleri arasında ikinci sırayı alan hormon bağımlı kanser türüdür. Radyoterapi prostat kanseri risk sınıflamasına göre düşük, orta ve yüksek risk gruplarında tek başına veya hormonoterapi ile birlikte kullanılmaktadır. Prostat kanseri tedavisinde kullanılan radyoterapi teknikleri eksternal ve internal tedavi yöntemleri olmak üzere ikiye ayrılır. İnternal tedavi yöntemi olan brakiterapi tek başına veya eksternal radyoterapi tedavisi sonrası boost tedavisi olarak uygulanmaktadır. Eksternal tedavi yöntemleri ise 4-alan konvansiyonel pelvik box tedavisi, 3 boyutlu konformal radyoterapi ve IMRT(yoğunluk ayarlı radyoterapi)' dir.Çalışmanın amacı radyoterapi ilişkili yan etki geliştirimi açısından prostat kanseri tedavisinde 7-alan IMRT ve 4-alan 3 Boyutlu Konformal Radyoterapinin planlama dozimetrik verileri ile mukayeseli değerlendirilmesidir. Ocak 2010-Mayıs 2011 tarihleri arasında GATA Radyasyon Onkolojisi kliniğinde tedavi gören düşük ve orta risk grubundaki 20 prostat kanserli hasta çalışmaya dahil edilmiştir.Hastalar IMRT yöntemiyle planlandıktan sonra tedaviye alınmışlardır. Daha sonra aynı hasta grubunun 4-alan 3-Boyutlu Konformal Radyoterapi tedavi planları yapılmış ve IMRT planlamasının dozimetrik verileriyle 4-alan 3-Boyutlu Konformal Radyoterapi tedavi planlamasının dozimetrik verileri karşılaştırılmıştır.Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (IMRT) 4-alan 3 Boyutlu Konformal Radyoterapi ile mukayeseli değerlendirildiğinde istenmiyen normal doku radyomorbidite ölçütü olan femur başları,mesane V60 ve rektum V40,V60 değerlerinde istatistiksel anlamlılık ve bu metodun üstünlüğü gösterilmiştir.Bu sonuçlara göre IMRT prostat kanseri tedavisinde kritik organların korunması ve hedef organ olan prostat ve seminal veziküldeki doz homojenizasyonun sağlanması açısından güvenle kullanılabilecek bir metoddur.Anahtar kelimelerProstat kanseri,IMRT ,4-alan 3 Boyutlu Konformal Radyoterapi
Özet (Çeviri)
The evaluation of the efficiency of Image Guided Intensity Modulated Conformal Therapy(IGRT-IMRT) and Conventional 4-field Box Techniques in Prostate Cancer Treatment "Prostate cancer is the most common hormone-dependentcancer in men and the second most common cause of cancer-related mortality in males. Radiotherapy is used alone or with hormonotherapy in low, moderate or high risk groups according to prostate cancer risk classification. The radiotherapy techniques used in prostate cancer therapy are separated into two groups namely as external and internal. The internal radiotherapy method of brachytherapy is either used alone or as adjuvant boost for external radiotherapy. External therapy methods are 4-field conventional pelvic box therapy, 3-Dimensional Conformal Radiotherapy and IMRT.The purpose of this comparative dosimetric data-based study is the evaluation of radiotherapy-related side-effect development in 7-field IMRT versus 3-D conformal radiotherapy. 20 prostate cancer patients of low and moderate risk treated at Gulhane Military Medical School Radiation Oncology Department between January 2010 and May 2011 are included in this study. The dosimetric planning of the patients receiving 7-field IMRT therapy were replanned with 3-D 4-field conformal radiotherapy and the dosimetric data of both techniques were compared .Comparative evaluation of two techniques revealed the superiority of IMRT technique with statistically significant less femoral head dose along with reduced bladder V60 and rectal V40-V60 values.It can be concluded that therapeutic IMRT is a reliable method in prostate cancer management with better protection of critical surrounding structures and excellent dose homogenization in target organs of prostate and seminal vesicules.KeywordsProstate cancer,IMRT ,4-field 3D ConformalRT