Jinekolojik tümörlerde Stereotaktik Beden Radyoterapi (SBRT)'li boost ile Ir-192 brakiterapi boost tedavilerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of efficiency of Stereotactic Body Radiotherapy (SBRT) boost and Ir-192 boost treatments in gynecologic tumors
  1. Tez No: 377997
  2. Yazar: SELÇUK DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BEYZADEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Jinekolojik Tümörlerde Stereotaktik Beden Radyoterapi (SBRT)'li Boost ile Ir-192 Brakiterapi Boost Tedavilerinin Etkinliğinin Değerlendirilmesi.Postoperatif dönemde radyoterapi lokal rekürrens için yüksek risk taşıyan jinekolojik kanserli hastalarda standart bir yaklaşımdır ve tüm dünyada sıklıkla kullanılan radyoterapi tekniği intrakaviter brakiterapidir. Son yıllarda radyoterapi tekniklerindeki ilerlemeler hedefe yeterli radyoterapi dozu verilmesine ve çevreleyen sağlam dokuların korunmasına imkan sağlamaktadır. Çalışmamızda SBRT ve standart brakiterapi boost tedavisilerini normal doku korunması açısından dozimetrik olarak karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya erken evre ve lokal ileri evre endometrium ve serviks kanseri tanısıyla GATF Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda SBRT ile tedavi edilen 11 olgu dahil edildi. Tüm hastalara 4 boyutlu planlama bilgisayar tomografisi (BT) ve 2 boyutlu ortogonal planlama radyogramları çekildi. 4 boyutlu SBRT ve 2 boyutlu brakiterapi boost ile elde edilen planlama hedef hacim dozları eşit olarak saptanırken brakiterapi boost planlama ölçümleri ile karşılaştırıldığında normal kritik organlardaki SBRT boost planlama ölçümleri istatistiksel olarak belirgin düşük saptandı (mesane p=0.003, rektum p=0.004).Sonuç olarak brakiterapi boost planlaması ile karşılaştırıldığında SBRT boost planlaması homojen hedef hacim doz dağılımı ile birlikte riskli organlarda istatistiksel olarak anlamlı belirgin doz azalması hedefini gerçekleştirmiştir. Jinekolojik tümörlerin tedavisinde SBRT boost tedavisi riskli organlarda radyasyon dozunu belirgin olarak azaltarak ve pratikte brakiterapi kaynak idamesi ihtiyacını sona erdirerek geleneksel brakiterapi boost tedavisine ümit vaad eden bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
The evaluation of efficiency of Stereotactic Body Radiotherapy (SBRT) boost and Ir-192 boost treatments in gynecologic tumors.In postoperative period, radiotherapy is a standard approach in cases with high risk of local recurrence in gynecologic cancers and the radiotherapy technique used commonly all over the world is intracavitary brachtherapy. In recent years, advances in radiotherapy techniques allows sufficient radiotherapy dose to the target and surrounding healthy tissue protection. In our study, we aimed to dosimetrically compare the SBRT and the standard brachtherapy boost treatments in terms of normal tissue protection.Eleven patients with early and locally advanced endometrial and cervical cancer treated with SBRT boost at Gulhane Military Medical Academy Department of Radiation Oncology were included in this study. All patient underwent 4-D CT planning and 2-D orthogonal planning radiograms. Planning target volume (PTV) doses achieved by both 4-D SBRT and 2-D Brachytherapy boost were detected to be equal, however SBRT boost plannings measurements in normal critical organs (OAR) were found to be statistically reduced compared to Brachytherapy boost planning measurments (bladder p=0.003, rectum p=0.004).It can be concluded that, SBRT boost planning accomplishes the goal of homogeneous target volume dose distribution along with statictically significant OAR tissue dose reduction when compared to Brachytherapy boost planning. SBRT boost therapy in gynecologic tumor management is a promising alternative to traditional Brachytherapy boost therapy with clear radiation dose reduction in OAR and practicality of ending need for Brachytherapy source maintenance.