Nahiv disiplininin doğuşu ve felsefi arka planı
The raising arabic syntax and its philosophical background
  1. Tez No: 378032
  2. Yazar: AYŞE TOKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, Arapça Nahvinin/Gramerinin Doğuşu incelenmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde Arapça'nın oluşumu ve gelişimi ile buna etki eden faktörler işlenmiştir.II. Bölümde ise, Arapça Gramerinin tespitine etki eden faktörler incelenmiştir. Bu bağlamda Kur'ân, Fetihler, Sosyo-kültürel durum, düşünce ekolleri, Basra, Kufe, Bağdat, Endülüs ve Mısır Dil Okulları ele alınmıştır. Bir de Dil Teshil ve Tecdit hareketleriözetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Creation of Arabic's Grammar has been examined. The study forms two parts. In the first part, Forming and Improving of Arabic have been experienced. In the second part, the factors that effect to the determining of Arabic grammar have been experienced. In this case; Kor'an, Conquests, Social-Cultural condition, idea school, Albasrah, Alkufah, Baghdad, Andalusia and Egypt language schools have been experienced. In addition to these, language 'Teshil' and 'Tecdit' movements have been summarized.