Tek hipoaktif veya dominant hipofonksiyone solid tiroid nodüllerinin 99m Tc-MIBI sintigrafisi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 37813
  2. Yazar: GÜNGÖR TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışma, Tc-99m pertechnetate İle yapılan tiroid bezi slntigraflslnde tek hipoaktlf veya dominant hipofonkslyone solid nodüllerde, Tc-99m MIBI tutulumlannm değerlendirilmesi ve ince iğne aspirasyon biyopsisi ile yapılan histopatolojik nodul tiplendirilmesiyle, Tc-99m MIBI tutulumları arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapıldı. Eylül 1993 ile Mart 1994 tarihleri arasında toplam 27 hastaya, Tc-99m pertechnetate ve Tc-99m MIBI tiroid sintigrafi çalışmaları uygulandı. Tc-99m pertechnetate slntigrafllermde; 41 'i hipoaktlf, l'i normoaktif, diğer 12'si hiperaktif olmak üzere toplam 54 nodul gözlendi. Bazal çalışmada, saptanan hipoaktif 41 nodulun, 25 (%60.9)'inde normal, 11 (%26.8)'inde normalden düşük, diğer 5 (%12.2)'inde ise normale göre artmış Tc-99m MIBI tutulumları gözlendi. Tc-99m pertechnetate ile hiperaktif izlenen 12 nodulun, 7 tanesinde normal, 2 tanesinde normalden düşük, 3 tanesinde ise normale göre artmış Tc-99m MIBI tutulumu gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was twofold; firstly to evaluate how MIBI accumulates in the cold solitary or dominant hypofunctionalfy solid nodules as identified on the pertechnetate scan, and secondly to assess whether this uptake is influenced by the histological type of nodule. Thyroid imaging was performed in 27 patients, by using Tc-99m pertechnetate and Tc-99m MIBI in Atatürk University Faculty of Medicine Department of Nuclear Medicine from September 1993 to March 1994. Total of 54 nodules (41 cold, 12 hot nodules, one nodule with normal activity) were observed on the Tc-99m pertechnetate scans. There was normal Tc-99m MIBI accumulation in 25 (60.9%) of Tc-99m pertechnetate cold nodules, 11 (26.8%) of these nodules showed Tc-99m MIBI uptake with the lower intensity than the surrounding normal tissue, and 5 (12.2%) became hot with Tc-99m MIBI. In 7 of the Tc-99m pertechnetate 12 hot nodules had normal uptake, 2 had lower than normal activity and 3 had higher than normal activity on the Tc-99m MIBI scans.