Fibromyalji sendromunda aerobik egzersizlerin etkinliği
  1. Tez No: 37821
  2. Yazar: NADİRE A. ÖZARAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada amacımız kardiovasküler dayanıklılık egzersizleri ile fibromyalji semptomatolojisi arasındaki ilişkinin açığa çıkarılmasıdır. Çalışmamız ACR 1990 kriterlerine göre fibromyalji tanısı konulan ortalama yaşları 37.6±8.5 olan 15 kadın hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tüm hastalarda egzersiz öncesi maksimal egzersiz testi ve breath by breath yöntemiyle solunum havası gaz analizleri tayinleri yapılarak maksimal 02 alımı (V02 max) ve anaerobik eşikdeğer (AE) belirlenmiştir. Hastalarda klinik durum egzersiz öncesinde ve sonrasında 1. Vizüel analog skala ile ağrı; 2. Uyku düzensizliği (a. Gece kaç kez uyandığı sorulup kaydedilerek, b. Sabah yorgunluğu 5 değerli skala üzerinde kaydedilerek); 3. Sabah sertliği (Dk. olarak); 4. Duygudurum (Yüz skalası ile); 5. Genel halsizlik (V.A.S. ile); 6. Analjezik kullanımı; ve 7. Hassas nokta sayısı; parametreleri ile değerlendirilmiştir. Bundan sonra hastaların tümü 8 hafta süreyle belirlenen AE hemen altındaki kalp hızları ile (submaksimal egzersiz) bisiklet ergometresinde kardiovasküler kapasiteyi artırıcı egzersiz programına devam etmişlerdir. Egzersiz programı sonrasında hastaların V02 max ve AE tayinleri tekrarlanmış ve bu parametrelerdeki artışlar değerlendirilmiştir. Egzersiz bırakıldıktan üç ay sonra kontrole gelen 9 vakada klinik parametreler tekrar incelenmiştir. Sonuçlarımıza göre: 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to investigate the efficacy of cardiovascular fitness training in patients with fibromyalgia. The study was performed on15 women with a mean age of 37.6±8.5 diagnosed as having fibromyalgia according to the ACR 1 990 Criteria. All patients underwent maximal exercise testing to determine their V02 max and anaerobic threshold (AT) levels prior to exercise. Clinical parameters evaluated at the beginning and the end of the exercise regimen were: 1. Pain measured by the visual analogue scale (V.A.S.); 2. Sleep disturbance as the number of times patient wakes up at night and the amount of fatigue in the morning on a scale of 5; 3. Morning stiffness in minutes; 4. Mood as assessed by the Face Scale; 5. General fatigue assessed by V.A.S.; 6. Need for analgesics; and 7. Number of tender points. The patients exercised three days a week on a bicycle ergometer with a heart rate just below the anaerobic threshold (submaximal exercise) for a total of 8 weeks after which all parameters were re-evaluated. Nine patients showed up three months later for long-term follow-up. The results of the study were as follows: 1.