Fibromiyalji sendromlu hastalarda gözetimli dinamik egzersiz programının somatosensoriyel zamansal diskriminasyon yeteneğine etkisi
The effect of supervi̇sed dynami̇c exerci̇se program on somatosensory temporal di̇scri̇mi̇nati̇on i̇n pati̇ents wi̇th fi̇bromyalgi̇a syndrome
  1. Tez No: 559715
  2. Yazar: ZÜBEYDE TUĞÇE KORUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER GÜNENDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Fibromiyalji sendromu (FMS); kronik ağrı, uyku bozukluğu ve bilişsel bozukluk gibi spesifik klinik bulgular ile karakterize nedeni tam olarak belirlenemeyen ve kadınlarda daha yaygın gözlenen bir hastalıktır. Somatosensoriyel zamansal diskriminasyon; vücuda kısa zaman aralığıyla uygulanan iki ayrı uyarının algılanabilmesidir. STD yeteneği santral sinir sistemi yapılarının fonksiyonelliğini gerektirmektedir. Bu nedenle STD değerlendirmesi ile duyusal uyarının santral işlem süreci hakkında bilgi sağladığı düşünülmektedir. Duyusal uyarıların santral inhibisyon yeteneğinde bozuklukla giden ve santral sensitizasyon sendromlarının prototipi olarak kabul edilen fibromiyalji sendromunda, yakın zamanda STD yeteneğinin bozulduğu bildirilmiştir. Çalışmamızın birincil amacı; FMS'de klinik etkinliği gösterilmiş olan dinamik egzersiz programının STD yeteneği üzerine etkisini tanımlamaktı. İkincil amacı ise; FMS'de bilişsel fonksiyonları değerlendirmek, klinik ve nörofizyolojik sonuçlarla ilişkisini incelemekti. Çalışmamıza, hastanemiz Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Polikliniklerine ayaktan başvuran ACR 2010 sınıflandırma kriterlerine gore belirlenmiş 48 kadın FMS hastası dahil edildi. İnflamatuvar romatizmal, periferal-santral nörolojik hastalık, malignite öyküsü, kardiyak problem gibi egzersiz yapmasında kontrendike durum varlığı ve son 3 ay içerisinde FMS ile ilişkili yeni bir medikal tedavi veya egzersiz programına başlamış olanlar dışlandı. Çalışma prospektif, randomize kontrollü, tek kör olarak tasarlandı. Hastalar 24'er kişilik iki eşit gruba ayrıldı. Gözetimli egzersiz grubuna dahil olanlara fizyoterapist gözetimi altında submaksimal aerobik egzersiz (treadmill) ve düşük-orta dirençli izotonik egzersizleri kapsayan haftada 3 gün, 1 saat, 4 hafta sürecek egzersiz programı verildi. Ev egzersizi grubuna dahil olanlara ise, haftada 3 gün 4 hafta sürecek aerobik egzersiz ve düşük-orta dirençli izotonik egzersizleri kapsayan ev egzersizi programı verildi. Çalışmada tüm hastalar, başlangıçta ve 4 haftalık tedavi süreci sonrası, görsel ağrı skalası, hastane anksiyete ve depresyon skalası, fibromiyalji etki anketi, semptom şiddeti skalası ve nörofizyolojik olarak STD eşik ölçümü ile kör bir araştırıcı tarafından değerlendirildi. Ayrıca hastaların herbirine başlangıç değerlendirme sırasında uzman psikolog tarafından yaklaşık 30 dk ile 1 saat arası süren 4 farklı bilişsel fonksiyon testi yapıldı. Bunlar Montreal bilişsel değerlendirme, Rey sözel bellek testi, işaretleme testi ve çizgi yönü belirleme testidir. Her testin (Montreal bilişsel değerlendirme dışında) tüm alt skorlarının değerlendirilmesi ve normal aralıkları yaş, eğitim gibi değişkenlere göre farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS); it is a disease characterized by specific clinical findings such as chronic pain, sleep disturbance and cognitive impairment, the cause of the disease can not be determined and is more common in women. Somatosensory temporal discrimination (STD); is the detection of two separate stimuli applied to the body over a short period of time. It is thought that STD provides information about the central processing of sensory stimuli. It has recently been reported that STD is impaired in fibromyalgia syndrome which is considered to be the prototype of central sensitization syndromes. The primary purpose of this study was to describe the effect of the dynamic exercise program on the ability of STD, efficacy of which were previously demonstrated in FMS. Secondary aim of this study was to evaluate cognitive functions in FMS and to investigate its relationship with clinical and neurophysiological results. The study included 48 female FMS patients diagnosed according to the ACR 2010 classification criteria who applied to outpatient clinics of Physical Medicine and Rehabilitation Department. Patients with inflammatory rheumatic disease, peripheral and central neurological disease, history of malignancy and cardiac problems, and those who started a new medical therapy or exercise program related to FMS in the last 3 months were excluded. Before the study, local ethics committee approval was obtained. The study was designed as a prospective, randomized, single blind and controlled study. The patients were divided into two groups. Those included in the supervised exercise group (SEG) were given an exercise program that consisted of submaximal aerobic exercise (treadmill) and low-medium resistance isotonic exercises under the supervision of a physiotherapist, 1-hour per day, 3 days in a week for 4-weeks. Those included in the home exercise group (HEG) were given a home exercise program that consisted of low-to-medium resistance isotonic exercises and aerobic exercises 1-hour per day, 3 days in a week for 4-weeks. All patients were evaluated at baseline and after 4 weeks of treatment. Visual analogue scale (VAS) for pain, hospital anxiety and depression scales (anxiety: HADA, depression: HADD), fibromyalgia impact questionnaire (FIQ), symptom severity scale (SSS) were used for clinical assessment. Additionally somatosensory temporal discrimination threshold (STDT) was measured by a blinded investigator. In addition, 4 different cognitive function tests were conducted by the expert psychologist during the initial evaluation, which lasted from 30 minutes to 1 hour. These are Montreal cognitive assessment, Rey verbal learning test, cancellation test and judgment of line orientation test. Evaluation of all subtests of each test (other than Montreal cognitive assesment) and normal ranges differ according to variables such as age and education.