Güzel sanatlar liselerinde uygulanan müziksel işitme okuma yazma derslerinin öğretim programı işlevselliğine yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri (Ankara ili örneği)
The opinions of the teachers and the students about the functionality of the teaching programs towards the musical auditory, reading and writing lessons which are applied in fine arts high schools (The sample of Ankara)
  1. Tez No: 378242
  2. Yazar: CEREN TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DR. GÜLER ASENA GÖZEN BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma; Güzel Sanatlar Liseleri'nde okutulmakta olan müziksel işitme, okuma ve yazma dersi öğretim programı ve uygulanmasına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerini tespit ederek, dersin öğretim programı ve uygulanmasındaki problemlere ilişkin öneriler sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu araştırma nitel araştırma özelliği gösterdiği için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu, Ankara Güzel Sanatlar Lisesi'nin 9. sınıf öğrencileri ve MİOY öğretmenleri oluşturmaktadır. Öğretmen ve öğrencilerin bilgisi ve izni ile görüşmeler, ses kayıt cihazıyla kaydedilmiştir. Öğretmenlerle yapılan görüşmelerden elde edilen ses kayıtlarının kağıda aktarılmasıyla içerik analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre ders saatlerinin az, içeriğin yeterli olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucundaki veriler, sonuç, ve öneriler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is prepared in order to offer suggestions, about the curriculum and the problems in application, by identifying the opinions of the students and the teachers, about the functionality of the teaching programs towards the musical auditory, reading and writing lessons which are applied in Fine Arts High Schools. Since this research, reveals Qualitative Research Specification, semi structured interview forms are used. The study group of this research is constituted with 9th grade students of Ankara Fine Arts High School and Musical Auditory, Reading and Writing teachers. All the interviews are recorded within the information and the permission of the students and the teachers. The content is analyzed by writing down the records of the teacher's interviews. According to the evidences; it is determined that, the lesson hours are less but the content is sufficient. The data, result and the suggestions are commented at the end of this research.