Anadolu güzel sanatlar liseleri müzik bölümü öğrencilerinin müziksel işitme-okuma-yazma dersinde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
The problems and the solution of suggestions which anatolian high school of fine arts students encounter in the musical hearing-reading and writing lesson
- Tez No: 219060
- Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde okutulmakta olan Müziksel İşitme Okuma Yazma dersinde öğrencilerin karşılaştıkları sorunların tespit edilerek, bu sorunlara ilişkin öneriler sunmak amacıyla hazırlanmıştır.Araştırma, durum tespitine yönelik tarama modelini esas alan betimsel bir araştırma olup, kaynak tarama ve anket uygulama yöntemleriyle hazırlanmıştır. Anketlerle ulaşılan veriler frekans ve yüzde tablolarına dönüştürülmüştür.Araştırmanın evrenini 2006 yılında Türkiye Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nde okumakta olan son sınıf öğrencileri, örneklemini ise bir takım ölçütler göz önünde bulundurularak seçilen 15 AGSL'nin 233 son sınıf öğrencisi oluşturmaktadır.Araştırmanın sonucunda; MİOY dersi ile ilgili kaynak ve araç-gereçlerin yetersiz olduğu, bu derse ait haftalık ders saatinin arttırılması gerektiği, öğrencilerin MİOY dersine nasıl ve ne şekilde çalışmaları gerektiğini bilmedikleri sonuçlarına ulaşılmış ve daha etkili ve verimli bir MİOY dersi öğretimine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to find out the problems that the students encounter in the musical hearing-reading and writing lesson at Anatolian High School Of Fine Arts and to suggest solutions to these problems.The research is a descriptive one which is based on the literature searching model directed to determine current situation and it is prepared by the methods of searching sources and applying questionnare. The result of the analyzed data which is collected with the questionnaires is converted into percentages and frequency tables.The population of the study is the senior students of the 2006 term in Anatolian High School Of Fine Arts in Turkey and the sample consists of 233 senior students from 15 Anatolian High School Of Fine Arts considering some criteria.The result of this research indicates that the materials and the sources for the musical hearing-reading-writing lesson are insufficient, the number of this lesson per week should be increased and how and in which way this lesson should be studied is not known by the students. In addition, the result of the research suggests solutions to teach this lesson to the students more efficiently and effectively.