Toplumsal ve sosyal içerikli olayların sanatçı tarafından algılanışı ve sanat eserine yansıması
The content with community and social events perceived by artist and reflected it to the art work
- Tez No: 378286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA ELİRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma sanatçıların yaşadığı mekân ve zaman olgusu içinde şekillenen olayları temel alarak, sanat eserine yansıyan konuları irdeleyip anlamlandırmak, sanatçının yaratımına girdiği sanat eseri ile ilişki düzeyini aydınlatmak ve sanat izleyicisinin merakını gidermek gibi bir amaç doğrultusunda hazırlanmıştır. Sanatçı ve ortaya çıkan sanat eseri ile birlikte ilişkilendirilirken, bu iki olgunun ortak yanı ve sosyo-kültürel çevre ile olan münasebetini anlamlandırılmaya çalışılarak konunun çerçevesi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda toplumsal ve sosyal içerikli olayların sanatçı tarafından algılanışı ve sanat eserine yansıması adlı konu başlığıyla; Avrupa'da farklı dönemlerde adlarından söz ettiren Jacques Louis David, Francisco de Goya, Auguste Rodin gibi sanatçıların, yaşadıkları dönemleri ve bu sanatçıların ürettikleri eserler ile dönem içerisinde vuku bulan sosyo-kültürel hadiselerin sanat eserine yansıyışı konusu üzerinde durulmaya çalışılacaktır. Aynı şekilde Türk ressamlardan Şeref Akdik, Avni Lifij, Neşet Günal ve Nedim Günsür adlı sanatçıların resimlerini etkileyen sosyo-kültürel etmenlere ve sorunlara da değinilecektir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared with based on the events of the artist who lived in space and time foot the shaped in the case, to make sense examining to the topics which reflected on the art work, to brightening the relationship level with the work of art that enters the artist's creations and in accordance with the purpose which is like satisfy the curiosity of art audience. While the artist and his work were associated with each other, by trying to make sense of the relationship with the socio-cultural environment and the common direction of this facts, tried to determine the fromework of the topic. In this direction, with the topic named the content with community and social event perceived by artist and reflected it to the art work; it will be tried to on the topic which reflected to the art work of socio-cultural events that is like the artists Jacques Louis David, Francisco de Goya, Auguste Rodin who famine in Eorupe in different periods which find event in the time with them life and their works. İn the same way, this study will be studied also the socio-cultural factors and the problems which effect the image of the artists that from Turkish painters Şeref Akdik, Hüseyin Avni Lifij, Neşet Günal and Nedim Günsür.