Computer aided design of two-way slab systems by equivalent frame method
- Tez No: 3783
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT YERLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET İki yönlü döşemelerin“ eşdeğer çerçeve ”yöntemiyle elle çözümü oldukça yorucu bir iştir. Bu nedenle bazen işlemleri kolaylaştırıcı tablo ve grafikler kullanılırsa da bunlar çok defa yetersiz kalırlar. Bu çalışma iki yönde çalışan kirişli ve kirişsiz döşemelerin“ eşdeğer çerçeve ”yöntemiyle TS 500 (1985)“ Betonarme Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları ”na göre maksimum hesap momentlerini belirleyen bir bilgisayar programını kapsamaktadır Gerekli işlemleri yapmak üzere bir kompüter programı geliştirilmiştir. Program iki kısımdan ve sorulu cevaplı olarak düzenlenmiştir. Programın ilk kısmı bina çerçevesinin koordinatları, bina elemanlarının ebatları ve yükler veri olarak verildikten sonra eşdeğer çerçeve için çerçeve sabitleri olan rijitlik geçiş katsayısı ve ankastrelik momentlerini hesaplar İkinci kısım, elverişsiz yükleme, moment dağıtılması, açıklık ortasındaki maksimum pozitif momentlerin ve mesnet yüzündeki maksimum negatif momentlerin belirlenmesi ve bunların dik doğrultuda döşeme sistemi üzerinde dağıtılması ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT Long hand calculation of two-way slab systems by“Equivalent Frame”method is a rather tedious process. For that reason, design aids in the form of tables or charts, that are sometimes inadequate to complete a calculation, are often employed by designers. This study presents a computer program for determining the maximum design moments in two-way slabs, flat slabs and flat plates by the“equivalent frame”method as stated in TS 500 (1985), Building Code Requirements for Reinforced Concrete [1]. The program is developed to perform the necessary calculations in a microcomputer. It consists of two parts and is designed interactively. The first part calculates the frame constants : stiffnesses, carry-over factors, and factored fixed end moments for the equivalent frame when the coordinates of the building frame, dimensions of the frame elements and the loads are entered as data. The second part deals with pattern loading, moment distribution, determination of the maximum positive mid-span and maximum negative face of support moments for the equivalent frame and their transverse distribution over the floor system.