Production of a cast alumina-aluminum particulate compasite
- Tez No: 3782
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Sıvı haldeki bir Al-*/.5Mg alaşımı içinde oluşturulan ve ^-alumina parçacıklarından meydana gelen süspansiyonun dökümü ile bir metal esaslı birleşik (kompozit) malzeme hazırlanmış, metal matris 4 içindeki alumina parçacıklarının hacim oranı ile malzemenin bazı özellikleri arasındaki bağıntı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre alumina parçacıkları ile matris arasında iyi bir kimyasal bağ oluşmuş, birleşik malzemenin aşınma direnci alumina miktarı ile birlikte önemli ölçüde artmıştır. Malzemenin çekme mukavemeti, uzama ve Rockwell H sertlik değerleri ise alumina miktarı artıkça azalmıştır. Elde edilen birleşik malzemenin yatak, sürtürınıeli makina parçaları ve elektrik mak inalar ı na ait kantakt parçaları gibi yerlerde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The production of a cast alumina-Al-S. Gw% Mg particulate metal-matrix composite is described and the effect of volume -fraction of alumina particles on various properties of the composites is discussed. It is found that while the abrasive wear resistance of the composites increases with increasing volume fraction of alumina particles, their ultimate tensile strength» fracture elongation, pipe length and hardness decrease. It is also observed that good wetting and uniform distribution of alumina particles can be established with a suitable choice of the process parameters. Composites produced in this study are suitable for applications such as bearings, machine tools, sliding machine parts and electrical contacts. m