Thermodynamic feasibility of solar-assisted absorption cooling
- Tez No: 3784
- Danışmanlar: DR. EMRE AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yakın bir gelecekte, güneş enerjisi kullanımları arasında, güneş ene j isi ile soğutma, en çok kullanılabilirliği olanlardan biri olacaktır. Bu çalışmanın amacı, ısı kaynağı olarak güneş ener jisini kullanan abzorpsiyonlu sistemlerin, bina soğutmasında kulla nılmasının olanaklı olup olmadığının incelenmesidir. Türkiye'nin iklim koşullarına uygun parametreler kullanılarak, termodinamik çö zümleme gerçekleştirildi. Başlangıçta hem NH_-H“0 hem de LiBr-H_0 abzorpsiyonlu sistemler ele alındı. Netice olarak, iklimlendirme uygulamalarına daha uygun olduğu için LiBr-H”0 abzorpsiyonlu sistem tercih edildi. Bu sistemin en önemli üstünlüğü, güneş enerjisi topla- yıcılarıyla elde edilebilecek sıcaklıkların LiBr-H“0 sisteminin.jenaratör sıcaklıklarına (85-90 C) uygun olmasıdır. LiBr-H”0 abzorpsiyonlu soğutmanın özelliklerini incelemek için kuramsal bir model geliştirildi. Bu sistemin dizayn koşullarını bulmak için, bir bilgisayar programı hazırlandı. Bir başka program da düz güneş toplayıcılarından elde edilebilecek faydalı ısıyı hesaplamak için geliş tirildi. En son sistem bir toplayıcı, jenaratör, kondansatör, evaporator ve ekonomizörden ibarettir.Sonuçlar LiBr-H"0 sisteminin önemli miktarlarda enerji kazancı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Solar cooling is probably among the most promising ways for solar energy utilization in near future. The purpose of the present study is to investigate the thermodynamic feasibility of operating the solar absorption system for space cooling. The thermodynamic analysis is performed for various ranges of the operation parameters selected to conform to typical climatic conditions of Turkey. At the beginning of the study, both ammonia-water and lithium-bromide-water absorption systems have been considered. The lithium-bromide-water system is preferred since it has become more popular for air conditioning applications. The most important advantage of lithium-bromide-water absorption system is that, it operates satisfactorily at generator temperatures of 85 to 90 C, achievable by a flat plate collector. A theoratical model is developed to investigate the characteristics of a lithium-bromide-water absorption type refrigeration cycle. A computer program is developed to find theİÜ design conditions of this system. Another computer program is developed to calculate the amount of useful heat energy that can be obtained from flat plate solar collectors. Combined system consists of a flat plate solar collector, generator, condensor, evaporator, absorber and economizer. The results indicate that the lithium-bromide-water absorption system combined with flat plate solar collectors may provide energy savings in considerable amounts.