Köyde yaşayan evli kadınların aile yaşamlarına ilişkin sorunları
Problems of married women living in villages about their family lives
  1. Tez No: 378301
  2. Yazar: FATMA KIRTEPE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Sosyoloji, Family Planning, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma köyde yaşayan evli kadınların aile yaşamlarına ilişkin sorunlarının incelenmesi amacıyla planlanıp, yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini İzmir ili, Ödemiş ilçesi'ne bağlı Hamamköy, Demirdere köyü, Çayır köy, Güney köy ve Küçükören köylerinde yaşayan evli kadınlardan oranlı tabakalı örnekleme tekniğine göre 323 evli kadın alınmıştır. Evli kadının evde ve dışarıda çalışması nedeniyle karşılaşılan sorunlara yönelik faktör analizi uygulanmıştır. Araştırmaya alınan evli kadınlara ilişkin anket formu değerlendirilmiştir. Evli kadınların aile yaşamlarına ilişkin sorunları değerlendirilmiştir. Kruskal Wallis H-Testi ile incelenmiş, Mann Withney U-Testi ile analiz edilmiştir. Araştırma kapsamına alınan evli kadınların %43'ünün 46 yaşında ya da daha büyük yaşta olduğu, %10,2'sinin okur-yazar olmadığı, %63,8'inin 18 yaşında ya da daha küçük yaşta, evlendiği %38,1'inin ise 31 yıl ve daha uzun süreden beri evli oldukları %57,0'si ailesinin seçtiği eş ile evlendiği belirlenmiştir. Kadınların % 30,3'ünün eşinin 56 yaşında ya da daha büyük yaşta olduğu, % 74,9'unun eşinin ilkokul mezunu olduğu, % 67,5'inin eşinin çalıştığı, % 82,7'sinin eşinin sosyal güvencesi olduğu saptanmıştır. Kadınların %91,3'ünün çocuk sahibi, %68,7'sinin 2-3 çocuğunun olduğu bulunmuştur. Ailenin ortalama aylık gelir miktarının ise %64,4'ünün 501-1000 TL arasında olduğu saptanmıştır. Aileye ilişkin konularda karar veren bireylerin dağılımı incelendiğinde; ev, tarla vb. mülk satın almada (%86,4) kadının eşiyle birlikte karar verdiği, kadının ev dışındaki çalışma durumunda (%74,6) kadının eşiyle birlikte karar verdiği, çocukların eğitiminde(%73,7) kadının eşiyle ve çocuklarıyla birlikte karar verdiği belirlenmiştir. Araştırma kapsamına alınan köyde yaşayan evli kadınların evde ve dışarıda çalışması nedeniyle karşılaşılan sorunlardan“kadın çok yorulur, çabuk yıpranır”sorunu ile %22,3'ünün ara sıra;“kadının kendini geliştirme ve yenileme ihtiyacı artar”sorunu ile, %38,7'sinin ara sıra, %33,4'ünün genellikle karşılaştığı saptanmıştır. Kadınların ev işlerinin yerine getirilmesi ile ilgili sorunlardan“kadın kendine bakamaz”sorunu ile kadınların % 32,5'inin ara sıra, %35,0'inin genellikle karşılaştığı belirlenmiştir. Kadınların aile gelirinin kullanımı ile ilgili sorunlardan“aile gelirinin kullanımında söz hakkına sahip değildir”sorunu ile %32,8'inin hiçbir zaman, %38,1'inin nadiren karşılaştığı bulunmuştur. Kadınların aile ilişkilerinin düzenlenmesi ile ilgili sorunlardan“erkeğin sözünden dışarı çıkamaz”sorunu ile %21,7'sinin her zaman karşılaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research is carried out in order to investigate the problems of married living in women in villages about their family lives. Total of 323 married women who are living in Izmir Province, Ödemiş District, Hamamköy, Demirdere, Çayırköy and Küçükören villages are selected as the sample of survey according to proportional stratified sampling technique. Factor analysis is applied to the problems which the married women encountered during working at home or outside home. The interview form which is administered to the women who participated into the survey is assessed as its data. The problems of the married woman concerning their family lives are assessed. The data is evaluated according to Kruskal Wallis H-Test and analysed according to Mann Withney U-Test. The details of the married women who are drawn into the research sample are: 43% at age 46 older, 10,2% not literate, 63,8% married at age 18 or at a younger age, 38,1% are married for at least 31 years or for a longer period, 57,0% are married with the man who was chosen by their parents, 30,3% had a husband who was at least at age 56 or older, 74,9 had a husband who was graduated from primary school, 67,5% had a working husbands and 82,7% had a husband who had social security provision. It is observed that 91,3% of the women had children, 68,7% had between 2-3 children. Regarding the average monthly incomes of the families, 64,4% had gained between 501-1000 TL per month. When the distribution of the individuals who took decisions about familial matters, it is observed that (86,4%) of the women jointly decided with her husband during buying of house, field and etc. real estates, when the women used to work together with her husband outside house then (74,6%) of the women decided jointly together with their husbands, and that (73,7%) of the women took decisions about the education of their children together with their husbands and children. Concerning the perceived problems which the married women who live in villages and working at and outside home encountered, 22,3% replied that to the statement“Women become extremely tired and rapidly wear”as“Occasionally”and the statement:“Women's needs to develop and renew themselves increase”is replied by 38,7% as“Occasionally”and by 33,4% as“Often”. Regarding the problems women encountered about fulfilment of household works, the statement“Women cannot manage a living solely by themselves”, 32,5% replied as“Occasionally”and 35,0% as“Often”. Regarding the problems about the spending of family income, the statement“Women do not have any right in deciding about the spending of the family income”32,8% replied as“Never”, and 38,1% replied as“Rarely”. As for the problems encountered about arrangement of the family relations, the statement:“She cannot act against what her husband instructs”, 32,8% replied as“always”. Concerning the perceived problems the women encountered in women's working at or out of home, it is observed that the incidence of fulfilling the household works correlated with the age of the women.