Nutuk'un ikna teknikleri açısından incelenmesi
An examination of Nutuk in terms of persuasion techniquess
- Tez No: 378302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMALETTİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmayla, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün halkına hesap vermek ve yeni bir devleti nasıl kurduğunu anlatmak için söylediği Nutuk'unda kullandığı ikna tekniklerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma özelliği taşımaktadır.“Doküman analizi modeli”kullanılmıştır. Buna göre Mustafa Kemal Atatürk'ün“Nutuk”adlı eseri araştırmanın amacı doğrultusunda ikna teknikleri açısından taranmış, doküman analizi esaslarına göre elde edilen veriler düzenlenmiş ve veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemi aynı zamanda araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında bir standardın oluşturulmasını sağlamak amacıyla bir form kullanılmıştır. Bu form ilgili literatür taranarak tespit edilen ikna tekniklerinin yazılı anlatımda tespit edilebilenlerinden müteşekkil olup, alan uzmanlarının görüşleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Formda 76 ikna tekniği yer almaktadır. Bu form araştırmanın amacı doğrultusunda ikna tekniklerinin Nutuk'ta nasıl yer aldığını sistematik bir şekilde kaydetmeye yaramıştır. Formda yer alan 76 ikna tekniği birer tema olarak değerlendirilmiş ve Nutuk bu temalar açısından taranmıştır. Tarama esnasında tekniklerle ilgili Nutuk'ta yer alan her bilgi, bu başlıklar altına yazılmıştır. Taramalarda elde edilen bilgilerin başlıkların altına tamamen yazılması bittikten sonra bu bilgiler her teknik açısından kendi içinde değerlendirilmiş ve farklı kodlar oluşturulmuştur. Nihayetinde her teknik ayrı ayrı ele alınmış ve veriler yazıya aktarılmıştır. İkna teknikleri ile ilgili Nutuk'ta yapılan analizlere göre Mustafa Kemal'in 76 teknikten 59'unu sıklıkla kullandığı, 5'ini hiç kullanmadığı, 4 teknikte tavsiye edilenlerin zıddını yaptığı, 8 tekniği ise çok az kullandığı görülmüştür. Bu da Mustafa Kemal'in birçok ikna tekniğinden yararlandığını, Nutuk'ta kendini ifade ederken insanları anlattıklarına inandırmak için çeşitli yollara başvurduğunu ve Mustafa Kemal'in ikna edici bir lider olduğunu göstermektedir. Mustafa Kemal'in kullanmadığı veya zıt yönde kullandığı teknikler ise şartlar gereği gerekliliğini sağlayamadığı veya gerekliliğine inanmadığı teknikler olabilir. Bu bakımdan Mustafa Kemal'in gerekli olduğu ölçüde ikna tekniklerini kullanmayı tercih ettiği ve ikna edici bir lider olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to define Mustafa Kemal Ataturk's persuasion techniques in his book of Nutuk to give an account for his folk and to explain how he construct a new country. Qualitative research model and document analyse which is infrastructure technic of it used fort his study. According to this, Nutuk was browsed in line with the purpose of this study and in terms of persuasion techniques. After that obtained data arranged and analysed according to principles of document analyse. Sample of this study is also constructs the universe. A form is used to construct a standard in the process of obtaining data. This form is composed of persuasion techniques that could be defined from writen expressions by related literature scanning and was generated by the opinion of experts. 76 persuasion techniques was taken place in this form. It served to record sistematically how this techniques had taken place in Nutuk in line with the purpose of this study. Each of the 76 persuasion techniques that located in the form was evaluated as a theme and Nutuk was scanned in terms of these techniques. All information that located in the Nutuk and related with 76 techniques was written below headings which was constructed by these techniques. After this process, these informations evaluated in the light of all these techniques and different codes was constructed. So that each technique was semtinized and data was transformed to script. In the scope of the analyses that related to persuasion techniques and derived from Nutuk, 59 of 76 techniques was used frequently by Mustafa Kemal and 5 was never… He did the opposite of 4 techniques to be recommended and used 8 techniques rarely. These are shows that Mustafa Kemal benefited from many persuasion techniques, appeal for different ways to persuade people and is a persuasive leader. Techniques that are rarely used or used reversely can be that these are not necessary in the conditions required or he didn't needed them. With this regard, Mustafa Kemal preferred to use the persuasion techniques when they are necessary and he is a persuasive leader.