Süneklik düzeyi yüksek betonarme çerçevelerde tasarım depremi altında hedef yer değiştirmenin belirlenmesi
Evaluation of target displacement in reinforced concrete moment resisting frames
  1. Tez No: 378342
  2. Yazar: FARUK KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Süneklik Düzeyi Yüksek Betonarme Çerçeveler, betonarme yapılarda en sık kullanılan taşıyıcı sistemlerden bir tanesidir. Bu çerçeveler oldukça sünek davranış gösterebilmektedirler. Genel olarak bir yapının tasarımında şu şekilde bir sıra izlenir: dayanıma göre tasarım yapılarak boyutlandırma, göreli kat ötelemesi şartlarına göre kat yerdeğiştirmelerinin kontrol edilmesi, düğüm noktalarında güçlü kolon-zayıf kiriş ilkesinin kontrol edilmesi. Mevcut binaların değerlendirilmesinde veya yeni binaların tasarımında performansa dayalı tasarım kurallarının uygulandığı durumlarda tasarım depremi/depremleri altında hedef yer değiştirmelerin belirlenmesi gerekmektedir. Hedef yer değiştirmelerin belirlenmesi için Türk Deprem Yönetmeliği, Bölüm 7 bir yaklaşım sunmakla birlikte, lieratürde kullanılan dört farklı yöntem daha bulunmaktadır. Bunlar: ATC Kapasite Spektrumu, FEMA-Yerdeğiştirme Katsayısı, FEMA- Deplasman Katsayıları, FEMA- Eşdeğer Doğrusallaştırma yöntemleridir. Bu çalışmada, alçak ve orta-katlı ( 3 ve 6 katlı ) SDYBÇ'ler üzerinde yapılacak statik öteleme ve doğrusal olmayan dinamik zaman geçmişi analizleriyle beş farklı yaklaşım ve hangisinin daha doğru sonuç verdiği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Special Moment Resisting Frames are one of the most commanly used frame system for reinforced concrete buildings. These frames can experience substantial ductile behaviour. The design of a structural system follows a three-step procedure: strength design, drift design, strong column-weak beam design. Target displacements need to be defined when evaluating the seismic performance of exsiting buildings in new building design. For determining the target displacements, 'TDY – Chapter 7' offers a specific approach. There are also four different methods used to determine the target displacements as follows; ATC- Capacity Spectrum Method, FEMA Coefficient Method, FEMA-Displacement Modification Method, FEMA-Equivalent Linearization Method. In this study, 3- and 6-story reinforced concrete SMRFs are first designed. The target displacements of the frames are investigated by using the above-mentioned five methods through static pushover and nonlineer dynamic time history analyses.