High order stable difference schemes for multipoint nonlocal boundary value problems for hyperbolic equations
Çok noktalı lokal olmayan sınır koşullu hiperbolik denklemler için yüksek mertebeli kararlı fark şemaları
- Tez No: 378362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, H Hilbert uzayında pozitif tanımlı öz-eşlenik A operatörü ile tanımlanan çok noktalı yerel olmayan sınır değer problemleri ele alınmıştır. Bu tür problemlerin çözümü için A operatörünün tamsayı kuvvetleri ile tanımlanan üçüncü ve dördüncü mertebeden kararlılık fark şamaları oluşturulmuştur. Fark şemalarının kararlılık kestirimleri elde edilmiştir. Teorik sonuçlar MATLAB programı kullanılarak sayısal örneklerle desteklenmiştir .
Özet (Çeviri)
In this work the multipoint nonlocal boundary value problem for hyperbolic equation in a Hilbert space H with the self-adjoint positive definite operator A is considered. The third and fourth order of accuracy difference schemes generated by the integer power of A approximately solving this abstract nonlocal boundary value problem are established. Stability estimates for the solution of these difference schemes are obtained. The theoretical statements for the solution of this difference schemes are supported by the numerical results using MATLAB.