Gömülü bilgisayarlı elektronik stetoskop yapımı
Design of an embedded electronic stethoscope
  1. Tez No: 378368
  2. Yazar: HÜSAMETTİN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Klasik stetoskop ile dinleme yöntemi (oskültasyon), günümüzde hastalık teşhisinde kullanılan oldukça yaygın bir yöntemdir. Fakat klasik stetoskop, zayıf yapısı nedeniyle birçok bilgiyi hekime aktaramamaktadır. Bu nedenle klasik stetoskubun aktaramadığı ve insan kulağının duyamadığı sesleri görme ve kaydetme isteği doğmuştur. Bu amaçla elektronik stetoskoplar geliştirilmiş ve hastalık teşhisinde bilgisayar tabanlı analiz yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında gömülü bilgisayarlı elektronik stetoskop yapılmıştır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan standart tek kanallı elektronik stetoskoplardan farklı olarak aynı anda kalp ve solunum seslerinin alınmasına olanak sağlayan 6 kanallı kablosuz bir elektronik stetoskop gerçeklenmiştir. Çalışmada tasarlanan stetoskop ile kanallardan alınan ses verileri eş zamanlı olarak analog sinyal işleme biriminde sırasıyla mikrofon sürücü, ön yükselteç, alçak geçiren süzgeç, yüksek geçiren süzgeç, sürücü yükselteci ve DC seviye belirleyiciden geçmektedir. DC seviye belirleyicinin çıkışından alınan ses verileri gömülü bigisayarda dâhili olarak bulunan analog sayısal dönüştürücü ile sayısallaştırılmaktadır. Burada gömülü bilgisayar sayısallaştırdığı ses verilerini TCP/IP protokolü üzerinden sunucuya göndermekte ve sunucu ise aldığı verileri anlık olarak veritabanına kaydetmektedir. Veritabanına kaydedilen veriler, eş zamanlı olarak C sharp dili kullanılarak yazılan masaüstü ve ASP.Net ve C sharp dilleri kullanılarak yazılan WEB uygulaması üzerinden T.C. kimlik numarası kaydedilerek görüntülenebilmektedir. Bunun yanı sıra kaydedilen veriler istenildiği zaman masaüstü veya WEB uygulaması üzerinden indirilebilmekte ve MATLAB GUI'de yazılmış program aracılığı ile görüntülenebilmektedir. Program ayrıca Sayısal Süzgeçleme, Hızlı Fourier Dönüşümü ve Dalgacık Dönüşümü gibi sinyal işleme tekniklerini ses verilerine uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Auscultation method with classic stethoscope is very common method used in disease diagnosis nowadays. But it is not able to transmit much of the information to physician because of its weak structure. Therefore requirement of seeing and recording the sound which ear can't hear and classic stethoscope is not able to transmit has been appeared. For this purpose, stethoscopes are developed and computer-based analysis methods in disease diagnosis have been used. In this thesis, the embedded electronic stethoscope was designed. But in contradistinction to standard single channel electronic stethoscope used in common nowadays, 6 channel electronic stethoscopes which allow to receive heart and respiratory sounds simultaneously is designed. In the study, audio data received from six channels simultaneously pass through analog signal processing unit which consists of microphone driver, pre-amplifier, low pass filter, high pass filter, driver amplifier and DC level shifter respectively. Audio data received from output of DC level shifter is digitized with analog digital converter which is available internal in embedded computer. Embedded computer sends digitized audio data to server through TCP/IP protocol and server records received data to database momentarily. Data recorded database displayed recording T.C. identification number through desktop application developed using C sharp language and WEB application developed using ASP.Net and C Sharp languages. On the other hand recorded data can be downloaded through desktop and WEB application and can be displayed over a program developed in interface of Matlab GUI. Program can also apply to audio data using signal processing method like Digital Filtering, Fast Fourier Transform and Wavelet Transform.