Ses analizi ile hastalık teşhisi
Disease diagnosis with sound analysis
- Tez No: 378367
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Akciğer hastalıkları günümüzde yaygın olarak görülmektedir. Bu hastalıkların teşhisinde öncelikli olarak oskültasyon yöntemi kullanılmaktadır. Oskültasyon yöntemi fiziksel muayene için doktorlar tarafından öncelikli olarak tercih edilen maliyeti düşük ve etkili girişimsel olmayan bir yöntemdir. Dinleme işlemi için klasik stetoskoplar ve elektronik stetoskoplar kullanılmaktadır. Akciğer hastalıklarının teşhisinde stetoskobun kullanılması basit ve ucuz bir yöntem olmasına rağmen hastalıkların doğru teşhisi tıbbi personelin oldukça deneyimli olmasını gerektirmektedir. Ayrıca insan kulağı düşük frekanslardaki sesleri duymakta hassas değildir. Bu yüzden karar vermede doktora yardımcı olacak sistemleri kullanmak önem taşımaktadır. Bilgisayarlı analiz yöntemlerinin solunum sesleri çözümlemesinde kullanılmaya başlanması, bu sorunlara bir çözüm getirmekte yoğun şartlarda çalışan bir doktora pratik olarak katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, lung diseases are very common. Auscultation method is primarily used in diagnosis of lung disease. Auscultation method preferred by doctors for physical examination is a low cost and efficient noninvasive method. Classic and electronic stethoscopes are used for auscultation. Although the use of stethoscope in diagnosis of lung disease is a simple and inexpensive method, accurate diagnosis of the disease requires highly experienced medical personnel. Also, the human ear to hear sounds at lower frequencies is not sensitive. For this reason, using systems which will help the doctor in making decision is important. Computerized analysis methods being used in the analysis of respiratory sounds provides a solution to these problems and contributes practically to doctors who are too busy. Respiratory sounds received from patient with stethoscope contain important information about the pathology of the lung. Properties of adventitious sounds found in respiratory sound provide guidance to physicians in the diagnosis of certain diseases. In this study, respiratory sounds are taken from patients who have different lung disease (such as asthma, bronchiectasis, chronic obstructive pulmonary disease, idiopathic pulmonary fibrosis) and respiratory sound belonging these diseases diagnosed by a doctor in advance is analysed using signal processing methods such as Wavelet Transform, Linear Prediction Coding, Short Time Fourier Transform and Mel Frequency Cepstral Coefficients and disease diagnosis is achieved by a computer.