Yol aplikasyonu çalışmalarında CORS'un uygulanabilirliğinin test edilmesi
Testing of applicability of CORS in road application studies
  1. Tez No: 378371
  2. Yazar: ÇETİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ PIRTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Birçok ülke uydu bazlı konumlama sistemlerinden elde edilen doğruluğu santimetre hassasiyetine kadar artırarak son kullanıcıya sunmak amacı ile bölgesel ve yerel olarak kullanılabilen, GNSS temelli Sürekli Çalışan Referans İstasyonları (CORS) tesis etme yoluna gitmişlerdir. Ülkemizde de benzer bir yaklaşımla kurulan ve faaliyete geçmiş olan TUSAGA (Türkiye Ulusal Sabit GPS İstasyonları Ağı) Aktif (CORS-TR) projesiyle de Türkiye'nin hemen her yerinde Gerçek Zamanlı Kinematik (GZK) olarak konum belirlenebilmektedir. Çalışmamızda; Afyon İli Dinar İlçesinde yapılmakta olan Rüzgar Enerji Santrali kapsamında gerçekleşen yol projesinin T39 servis yoluna ait 100 noktada CORS ölçüm yöntemlerinden VRS ve FKP ile farklı gün ve saatlerde 3 periyot ölçüm gerçekleştirilmiştir. Bu noktalar Post-Processing Kinematik yöntem ile de ölçülmüş olup bu yöntemlerin doğruluk analizleri yapılmıştır. Bu ölçüm yöntemlerinden elde edilen koordinatlar total station ölçümünden hesaplanan koordinatlar ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bu tez çalışması ile TUSAGA Aktif (CORS-TR) istasyonlarından elde edilen konum bilgilerinin doğruluğu tespit edilmeye çalışılarak yol proje uygulamalarında kullanılabilirliği ve güvenirliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Many countries aimed at setting up GNSS Based Continuously Operating Reference Stations (CORS) usable for both territorially and locally with the target of presenting to the end-users with accuracy obtained from satellite-based positioning systems as enhanced up to centimeter-level precision. Also, with the project of TUSAGA Aktif (CORS-TR) which is founded and started up in our country with a similar approach, it is now possible to locate positions almost everywhere in Turkey in Real-time Kinematic (RTK). In this study, 3 periods of measurements were conducted in different days and times by VRS and FKP from the methods of CORS measurement at 100 points of T39 service way of the road project occurred in the scope of Wind Energy Plant in the country of Dinar, Afyon. These points were also measured through Post-Processing Kinematic method and the accuracy analysis of these methods was done. Coordinates obtained from these measuring methods were evaluated in comparison with coordinates computed on the basis of total station measurement. By this thesis, the availability and reliability of the positional data obtained from TUSAGA Aktif (CORS-TR) stations have been revealed by determining the accuracy in road project.