Orta ölçekli topografik haritalarda binaların bağlamsal genelleştirilmesi
Contextual generalization of buildings in medium scale topographic maps
  1. Tez No: 378372
  2. Yazar: KADİR ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MELİH BAŞARANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kartografya disiplininin öncelikli amaçlarından birisi farklı ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla yeryüzünü çeşitli ölçek ve içeriklerde modellemek ve sunmaktır. Bu nedenle genelleştirme işlemi kartografyanın önde gelen araştırma konuları arasındadır. Özellikle son yıllarda teknolojik gelişmelerle birlikte mekansal verilerdeki hızlı artış ve bu verilerin yoğun kullanımı genelleştirme işlemlerinin hızlı ve otomatik olarak yapılması ihtiyacını doğurmuştur. Bu çalışmada 1:25 000 ölçekli haritalardan 1:50 000 ölçekli haritalara geçişte bina ve yerleşim alanlarının bağlamsal genelleştirmesine yönelik bazı otomatik çözümler geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla topografik veriler coğrafi bilgi sistemi ortamına aktarılmıştır. İlk olarak bina ve yerleşim alanı nesneleri tek tek genelleştirilmiştir. Daha sonra bina ve yerleşim alanlarının bağlamsal genelleştirme işlemleri bloklar içinde oluşturulan genelleştirme bölgeleri kapsamında kümeleme (gruplandırma) teknikleri, Delaunay üçgenlemesi ve Voronoi diyagramları kullanılarak otomatik olarak gerçekleştirilmiştir. Tüm işlemler, .NET platformu üzerinde, ArcObjects yazılım geliştirme kiti ve C# programlama dili kullanılarak ArcGIS üzerinde çalışan BinaGEN genelleştirme eklentisi ile otomatik olarak yapılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the primary goals of cartographic discipline is modeling and portraying the earth at different scales and themes to satisfy different needs. For this reason, generalization process is among popular research subjects in cartography. Especially, in recent years, both a huge upsurge in spatial data and its massive use, along with technological developments create a need to perform generalization process rapidly and automatically. In this study, it is aimed at developing some automated solutions for contextual generalization of buildings and built-up areas in deriving 1:50 000 scale maps from 1:25 000 scale maps. For that purpose, topographic data were transferred to a GIS environment. Then, contextual generalization processes for buildings and built-up areas were automatically implemented by using clustering (grouping) techniques, Delaunay triangulation and Voronoi diagrams based on generalization zones generated within blocks. All processes were automatically performed by means of BinaGEN generalization add-in, running on ArcGIS, developed by using ArcObjects Software Developer Kit and C# programming language on .NET platform, and obtained results were evaluated.