Sivas–Ankara arasındaki dayanım esasına göre tasarımı yapılmış demir yolu köprülerinin dinamik karakteristiklerinin ölçülmesi ve performansa dayalı analizi
The evaluation of dynamic characteristics and performance analysis of the railway bridges between Sivas–Ankara
- Tez No: 378376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Mevcut köprülerin deprem güvenliğinin sağlanması ve yeni yapılacak köprülerin modellerinin gerçek davranışa yakın olması olası deprem hasarlarının önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu amaçla inşaatı sürmekte olan Sivas-Ankara Hızlı Tren Köprüleri ele alınmış ve ivme ölçer cihazları ile köprülerden çevresel titreşim sinyalleri toplanmıştır. Köprüler üç boyutlu modellenmiş ve dinamik parametreleri hesaplanmıştır. Çevresel titreşim sinyalleri vasıtası ile elde edilen deneysel köprü dinamik parametreleri ile hesap sonucu elde edilen değerler karşılaştırılmıştır. Modal parametreler karşılıklı olarak kontrol edildikten sonra, incelenen köprülerin Türkiye üzerinde ki coğrafi konumuna göre Kıyı ve Liman Yapıları, Demiryolları, Hava Meydanları İnşaatlarına ilişkin Deprem Teknik Yönetmeliği ve DBYYHY'e uyumlu bir şekilde Deprem tepki spektrumları çıkarılmıştır. Zaman Tanım Alanında çözüm için 1992 Erzincan ve 1999 Kocaeli deprem kayıtları kullanılarak hesaplanacak köprüye ait deprem spektrumuna benzeştirilerek benzeştirilmiş deprem kayıtları oluşturulmuştur. Elde edilen veriler paket program aracılığı ile köprüler üzerine yüklenmiş ve çalışılan köprülerin deprem performansları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important to ensure the seismic safety of existing bridges and to ensure that the models the bridges to be close to the actual behavior of the bridge, in terms of preventing a potential earthquake damage. Five of Sivas-Ankara High Speed Railway bridges have been studied. In order to check the seismic safety of the bridges the vibration data have been collected from the bridges caused by ambient forces by the accelerometers Bridges have been three-dimensionally modeled and dynamic parameters were calculated. The dynamic parameters have also been calculated with collected vibration data by using the Operational Modal Analysis. The modal parameters that had been calculated from the 3d models have been compared with the modal parameters that had been calculated by Operational Modal Analysis. After comparison of the modal parameters, the response spectrums have been calculated as defined in the Turkish Seismic code. Linear Time history analysis has been completed by using the Earthquake data of 1992 Erzincan Earthquake and 1999 Kocaeli Earthquake. These earthquake data have been resembled based on the response spectrums of specified bridges. The bridges have been loaded with the resembled earthquake data and the seismic assessments of the bridges have been evaluated.