Geri kazanılmış agregalı betondan üretilen bir konsol kirişin mekanik davranışının incelenmesi
An examination on mechanical behaviour of a cantilever beam produced with recycled aggregate concrete
  1. Tez No: 378380
  2. Yazar: HASAN DİLBAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. MESUT ŞİMŞEK, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Toplum taleplerinin aşırı tüketim yönünde değişimi nedeniyle daha fazla kaynağa ihtiyaç duyulmaktadır ve dünyada kaynakların aşırı tüketimine neden olmaktadır. Son yıllarda, tüketim toplumunun bir sonucu olarak kentleşmenin ivmelenmesi yıkım ve yapım aktivitelerinin aşırı çalışmasına önderlik etmektedir ve geçmişte kentleşme yüksek miktarlarda yapı ve yıkım atığı üretilmesiyle sonuçlanmıştır. Bunun yanında değişik ülkelerin kentsel dönüşüm planları atık miktarlarının artmasına neden olmuştur. Dolayısıyla bu çalışma geri dönüşüm atıkları ve silis dumanının betonda kullanılabilirliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada yıkılmış bir binadan arta kalan molozlar geri kazanılmış agrega olarak kullanılmış, mineral katkı maddesi olarak silis dumanı içeriği %0-5-10 olarak seçilerek geri kazanılmış agreganın betonda kullanılabilirliği irdelenmiştir. Doğal agrega ve geri kazanılmış agrega değişik oranlarda karışımlarda kullanılmıştır. Netice itibariyle üç grup halinde onbeş beton karışımı üretilmiş ve betonun mekanik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Elastisite modülü elde edilmesinde kullanılan teorik formülleri içeren çeşitli ülke Standartları kullanılmış ve neticede elde edilen sonuçların değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca betona ait özellikler kullanılarak, bir paket program üzerinde bir konsol kiriş modellenmiş ve sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak kirişin mekanik davranışı incelenmiştir. Beton serilerinde çeşitli oranlarda silis dumanı ve değişik miktarlarda geri kazanılmış agrega ile doğal agrega kullanımının bir yapı elemanı olan konsol kirişin mekanik davranışı üzerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The change in the demands of society through overconsumption needs more resources, and it causes excessive utilization of resources in the world. In recent years, as a result of consumption society, the accelerating urbanization has spearheaded excessive works of destruction and construction activities, and in the past the urbanization gave results in the production of large-scale of construction and demolition (C&D) waste. Also, urban renewal plans of different countries have affected this situation increasing the amount of C&D waste. Hence the aim of this study is to research the properties of RA concrete (RAC) containing silica fume (SF) to show usability of RA in concrete. In this study, a demolished building waste is used as RA in concrete with and without SF to examine the usability of RA and SF content 0%, 5%, and 10% in RAC. The natural aggregate and recycled aggregate are used in the concrete mixtures at various ratios. Hence fifteen concrete mixtures in three groups are produced, and mechanical and physical properties of RAC are investigated. Some codes, offers theoritical equations of elasticity modulus, are employed and the results are evaluated in the thesis. Also, using the some test results, a cantilever beam is modeled in a program which uses the finite element method to obtain the mechanical behaviour of the beam. Hence, the effects of silica fume, recycled aggregate and natural aggregate content at various proportions in the concretes on the mechanical behaviour of the beam is examined.