Ham perlit agregalı betonda geri kazanılmış ince agrega ikamesinin betonların mekanik, kılcallık ve yüksek sıcaklık direnci özellikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of recycled fine aggregate substitution in raw perlite aggregate concrete on mechanical, capillarity and high temperature resistance properties of concretes
- Tez No: 943497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KANDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hafif betonlar birim ağırlıklarının az olmasından dolayı ses ve ısı yalıtımı gerektiren uygulamalarda kullanılmasının yanında gerekli özellikler sağlandığında yapıda taşıyıcı eleman üretiminde de kullanılabilirler. Ülkemizin deprem bölgesi olduğu dikkate alındığında hafif betonların yapıda kullanımının yaygınlaşması, yapıya etkiyen deprem yüklerinin azaltılması açısından önemlidir. Diğer taraftan inşaat beton atıklarının kırılıp, öğütülerek betonda agrega olarak kullanılması hem çevresel atıkların azalmasına hem de doğal kaynakların tüketiminin azalmasına katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada Erzincan ilinden temin edilen ham perlit agregası kullanılarak üretilen hafif betonlarda, farklı oranlarda geri kazanılmış ince agrega (GKİA) ikamesinin mekanik özellikler, kılcallık ve yüksek sıcaklık direnci üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla GKİA hacimce %0, %20, %40, %60, %80 ve %100 oranlarında ince ham perlit agregası ile ikame edilerek hafif betonlar üretilmiştir. Yüksek sıcaklık etkisini incelemek için 0℃, 200℃, 400℃, 600℃ ve 800℃ sıcaklıklara maruz bırakılan hafif betonların ağırlık kayıpları, basınç dayanımı kayıpları, ultra ses geçiş hızları ölçülmüş ve hem görsel hem de SEM (taramalı elektron mikroskobu) ile incelenerek elde edilen sonuçlar GKİA ikame oranı ve sıcaklık değişimine göre irdelenmiş ve tartışılmıştır. Ham perlit agregası kullanılarak üretilen hafif betonlarda GKİA kullanım oranı artışı ile betonların mekanik ve durabilite özelliklerinde kayıpların meydana geldiği tespit edilmiştir. Yüksek sıcaklığın beton özelliklerinde ciddi oranlarda kayıplar meydana getirdiği görülmüştür. GKİA ikame oranına bağlı olarak bu kayıplar daha da atmıştır. Kür süresinin 28 günden 90 güne çıkarılmasının betonlar üzerinde olumlu bir etki gösterdiği görülmüştür. %20 GKİA içeriği bu çalışmada GKİA kullanımının önerildiği orandır. %20 GKİA içerikli hafif i beton üretimi ile daha çevre dostu ve sürdürülebilir bir hafif beton üretimi mümkün olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Lightweight concretes are used in applications requiring acoustic and heat insulation due to their low unit weight and can also be used as a load-bearing element in the structure when the necessary properties are provided. Considering that our country is an earthquake zone, it can be said that the widespread use of lightweight concretes in structures is important in terms of reducing earthquake loads affecting the structure. On the other hand, crushing and grinding construction concrete wastes and using them as aggregates in concrete contributes to both the reduction of environmental waste and the reduction of consumption of natural resources. In this study, the changes in the mechanical, capillarity and high temperature resistance of lightweight concretes using different proportions of recycled fine aggregate (RFA) in lightweight concretes produced using raw perlite aggregate supplied from Erzincan province were investigated. For this purpose, lightweight concretes were produced by replacing RFA with fine raw perlite aggregate at 0%, 20%, 40%, 60%, 80% and 100% by volume. In order to investigate the effect of high temperature, weight losses, compressive strength losses, ultrasonic pulse velocity on lightweight concretes exposed to temperatures of 0℃, 200℃, 400℃, 600℃ and 800℃ were measured by experiments and the results obtained by examining both visually and with SEM (scanning electron microscope) were examined and discussed according to the change of RFA substitution rate and temperature parameters. It was determined that losses in mechanical and durability properties of concretes occurred with iii the increase in RFA usage rate in lightweight concretes produced using natural perlite aggregate. It was observed that high temperature caused serious losses in concrete properties. These losses increased even more depending on the RFA substitution rate. It was observed that increasing the curing period from 28 days to 90 days had a positive effect on concretes. 20% RFA content is the recommended rate for RFA usage in this study. A more environmentally friendly and sustainable lightweight concrete production can be made possible with the production of lightweight concrete with 20% RFA content.