Şerit hadde sonrası soğutma pratiğinin çelik mikroyapısı ve mekanik özelliklere etkisi
Effect of cooling practise after finishing mill on steel microstructure and mechanical properties
  1. Tez No: 378397
  2. Yazar: EZGİ BOYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. MUHLİS NEZİHİ SARIDEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sıcak haddeleme işlemi sonucu elde edilen malzemenin mikroyapısı ve mekanik özellikleri çeliğin kullanım alanına göre değişmekle birlikte çok önemli bir yere sahiptir. Malzemeden beklenen mekanik özelliklerin sağlanması ve istenilen mikroyapının eldesi ise büyük ölçüde çeliğin soğutulması ile sağlanmaktadır. Çolakoğlu Metalurji A.Ş. Sıcak Sac Haddehanesinde yapılan çalışmada, 4 farklı çelik kalitesi için farklı soğutma parametreleri belirlenmiş ve aynı kalite malzeme grupları için uygulanan farklı parametrelerin malzemenin mekanik özellikleri ve mikroyapısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Sıcak haddelenmiş malzemenin duşlu masada soğutulması ve bobin sarmada sarılması sonrası, malzemeden alınan test numuneleri bir dizi mekanik teste ve mikroyapı incelemesine tabi tutulmuştur. Testler sonucunda soğutma parametrelerindeki değişikliğin, malzemenin mekanik özelliklerinde ve mikroyapısında değişikliğe yol açtığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The microstructure and mechanical properties of a hot rolled material have an important role even they may differ according to material's area of usage. To obtain the required mechanical properties and microstructure, the most efficient parameter is cooling. With the experiments that were performed in Çolakoğlu Metalurji A.Ş., 4 different steel quality were chosen. For those different qualities distinct cooling parameters were determined and applied. The effect of these parameters on material's mechanical properties and microstructure were investigated. After cooling and coiling of the hot rolled material, the samples were taken in order to subject to mechanical tests and microstructural observation. It has been observed that changing the cooling parameters cause changes in the mechanical properties and microstructure of the steel.