Twitter verilerini anlamsal sınıflandırma
Semantic classification of Twitter data
  1. Tez No: 378404
  2. Yazar: MERİÇ MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU DİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnternetin büyümesi ve insanların kişisel fikirlerini paylaşmaları ile sosyal medya önemli bir bilgi kaynağı haline gelmiştir. Sosyal medya verileri ham haliyle çok kirli olduğu için üzerinde işlem yaparak gerçeğe uygun sonuçlar çıkarmak mümkün olamaz. Bu çalışmada, Twitter'dan toplanan veriler üzerinde algı analizi yapılmıştır. Bu analiz gerçekleştirilirken doğal dil işleme ve Naïve Bayes, Rastgele Orman ve Destek Vektör Makinesi gibi makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak, akıllı bir sistem oluşturulmuş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media has become an important information source with the expanding internet and ideas shared by the people. The social media raw data which is quite disordered and messy can not be processed as it is and obtain adequate results. In this study, sentiment analysis has been performed by collecting data from the Twitter. To perform this analysis an intelligent system has been created by using machine learning methods such as Naïve Bayes, Random Forest, Support Vector Machine and the compared results has been given.