4-desiloksibifenil-4'-karboksilik asit sıvı kristalinin termodinamik özelliklerinin incelenmesi ve polimerde dağıtılmış sıvı kristal kompozitinin hazırlanması
Investigation of thermodynamic properties of 4-decyloxybiphenyl 4'-carboxylic acid liquid crystal and preperation of polymer dispersed liquid crystal composite
  1. Tez No: 378403
  2. Yazar: EMİNE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak, n-butil asetat (nBA), izobutil asetat (iBA) ve ter-butil asetat (tBA) gibi çözücülerin 4-Desiloksibifenil-4'-karboksilik asit (DSKA) sıvı kristalinde alıkonma davranışları 60-270°C sıcaklık aralığında ters gaz kromatografi tekniği ile incelendi. Sıvı kristal-çözücü sistemleri için alıkonma diyagramları elde edildi. Daha sonra sıvı kristalin n-oktan (O), n-nonan (N), n-dekan (D), tridekan (TD), dodekan (DD), undekan (UD), n-butil asetat (nBA), izobutil asetat (iBA), n-propil benzen (nPB), izopropil benzen (iPB), etil benzen (EB), klorbenzen (KB) ve toluen (T) ile etkileşimleri 245-270°C sıcaklık aralığında incelendi. Flory-Huggins teorisi sıvı kristal-çözücü etkileşim parametreleri , hal denklemi teorisi sıvı kristal-çözücü etkileşim parametreleri , etkin değişim enerji parametreleri , çözücünün sonsuz seyreltiklikteki kısmi molar çözünme ısısı , çözücünün molar buharlaşma ısısı ve çözücünün kısmi molar sorpsiyon ısısı , belirlendi. İkinci olarak, polimerde dağıtılmış sıvı kristal kompozit filmi (PDLC), DSKA sıvı kristali ve poli(metil metakrilat) polimeri kullanılarak çözücü etkisi ile faz ayrımı metodu ile ağırlıkça bileşimi 20/80 olan poli(metil metakrilat)/DSKA sıvı kristal kompoziti sentezlendi. DSKA sıvı kristalinin ve PDLC kompozitlerinin mesomorfik özellikleri diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve polarizasyon mikroskobu (PM) ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, retention behavior of solvents such as n-butyl acetate (nBA), isobutyl acetate (iBA) and tert-butyl acetate (tBA), on the liquid crystalline material 4-Decyloxybiphenyl-4'-carboxylic acid (DSKA) was studied between 60°C and 270°C by inverse gas chromatography technique. Retention diagrams were obtained for the studied liquid crystal-solvent systems. Later on, the interactions of liquid crystal with n-octane (O), n-nonane (N), n-decane (D), tridecane (TD), dodecane (DD), undecane (UD), n-butyl acetate (nBA), isobutyl acetate (iBA), n-propyl benzene (nPB), isopropyl benzene (iPB), ethyl benzene (EB), chloro benzene (KB) and toluene (T) between 245°C and 270°C were examined. Liquid crystal-solvent interaction parameters for Flory-Huggins theory , and equation of state theory , effective exchange energy parameters, , the partial molar heat of mixing at infinite dilution of the solvent , molar heat of vaporization of solvent , the partial molar heat of sorption of the solvent were obtained. Secondly, polymer dispersed liquid crystal (PDLC) composite film in composition 20/80 poly(methyl methacrylate)/DSKA liquid crystal by weight was synthesized by solvent-induced phase seperation method using DSKA liquid crystal and poly(methyl methacrylate) (PMMA). The mesomorphic behaviour of DSKA liquid crystal and PDLC composite has been investigated by differential scanning calorimetry (DSC) and optical polarizing microscopy (PM).