Yazılım kalitesinde insan faktörü
Human factors in software quality
- Tez No: 378405
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA KALIPSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yazılım kalitesi, halen belirsiz ve farklı kişilere farklı anlamlar ifade eden bir kavramdır. Geliştiricinin bakış açısıyla kalite, maliyet ve gecikmenin doğru tahminine, daha kolay teste, daha iyi bakıma giden yoldur. Literatürde, yazılım kalitesini değerlendirebilmek amacıyla yazılım kalite faktörleri için bazı ölçütler önerilmiştir. Fakat bu çalışmalar özellikle geliştirme ortamı tarafında yapılan, yani bilgisayar tarafında yapılan iyileştirme ve ölçüm çalışmalarından oluşmaktadır. Proje paydaşları ile yazılım kalitesi arasındaki ilişkisi üzerinde daha az araştırma yapılmıştır. Yazılım Mühendisliği Enstitüsü, yazılım organizasyonlarının başarısını yükseltmek amacıyla People Capability Maturity Model (P-CMM)'i geliştirmiştir. Bu model organizasyonlardaki işgücünün yönetimi ve gelişimini hedeflemektedir. Standish Group'un 2012 yılı için yayımladığı CHAOS raporuna göre gerçekleştirilen yazılım projelerinin %61'i başarısızlıkla sonuçlanmıştır (%43'ü zaman, bütçe veya isterler açısından başarısız, %18'i bitirilemeyen projeler). Yazılım projelerinin başarısını etkileyen faktörler incelendiğinde, insan ve insanı etkileyen özelliklerin proje başarısı ve kalitesine etkisi açıkça görülmektedir. Yazılım proje süreçlerinde birçok araç ve birçok standart ve model (ISO 9000 ve CMMI® vb.) kullanılmaktadır. Fakat çoğu zaman bu standart, model ve araçları kullanacak olan insan ve teknik olmayan konular göz ardı edilmektedir. Bu faktörler projelerin başarısını en çok etkileyen faktörler olduğu yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Bu tezde, insan temelli faktörlerin yazılım kalitesine olan etkileri değerlendirilmiştir. Bu kapsamda yazılım kalitesi ile insan faktörleri, kişilik tipleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla 4 bölümden oluşan bir anket hazırlanmıştır. Anketten elde edilen veriler statiksel analizler ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular ise yorumlanmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Software quality is still vague and means different things to different people a concept. On the developer's side, quality is the way to costs and delays accurate estimation, easier testing, better maintainability. In the literature, some metrics for software quality factors have been proposed in order to evaluate the software quality. However, these studies consists of the improvement and measurement studies especially on the development environment/computer-side. It has less research on the relationship between project stakeholders and software quality. Software Engineering Institute, in order to increase the success of the software organizations developed the People Capability Maturity Model (P-CMM). This model aims workforce management and development in the organizations. The Standish Group's 2012 CHAOS report results show that 61% of software projects have resulted with failure (43% were challenged (late, over budget, and/or with less than the required features and functions); and 18% failed (cancelled prior to completion)). When analyzed factors affecting the success of software projects, people and human characteristics affect the success of the project and its quality clearly. In software project processes, many tools and standards (ISO 9000 and CMMI ®, etc..) is used. But generally, human who will use the standards, models and tools and non-technical factors are ignored. These factors are the most important factors in the success of the projects that has been proven in the studies. In the thesis, human-based factors' the effects on the software quality is evaluated. In this context, a questionnaire that has 4 parts was prepared in order to determine the relationship between the software quality, human factors and personality types. The data collected from the questionnaire were evaluated by the statistical analysis. The findings are interpreted and some suggestions were made.