Tunçbilek uçucu külünden Zeolit-X sentezi ve adsorbent olarak kullanımının incelenmesi
Synthesis of Zeolite-X from Tuncbilek fly ash and investigation of usage as adsorbent
  1. Tez No: 378422
  2. Yazar: ÖZGÜL DERE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Termik santrallerde, dünya çapında her yıl milyonlarca ton uçucu kül oluşmaktadır. Uçucu küllerin depolanması hem ekonomik hem de çevresel açıdan ciddi bir problemdir. 1989 yılından bu yana gündemde olan ve her geçen gün ilginin arttığı 'endüstriyel ekoloji' kavramı, tüm dünyada çözülememiş olan uçucu küllerin değerlendirilmesi sorununa son derece doğru bir yaklaşımdır. Uçucu küller içerdikleri silika ve alümina bileşikleri nedeniyle zeolit sentezi için hammadde olarak kullanılabilmektedirler. Bu tez çalışması kapsamında, hem saf kimyasallardan hem de Tunçbilek uçucu külünden Zeolit-X sentezi gerçekleştirilmiştir. Tunçbilek uçucu külünden Zeolit-X sentezi, alkali füzyon ve ultrasonik destekli alkali füzyon olmak üzere iki farklı yöntemle incelenmiştir. Sentez mekanizması oldukça kompleks olan Zeolit-X sentezi için üretimi etkileyen faktörlerin etkisinin daha iyi anlaşılabilmesi adına optimum sentez parametreleri Taguchi deneysel tasarım yöntemiyle belirlenmiştir. Her iki yöntem için belirlenen optimum koşullarda elde edilen örnekler, ticari Zeolit-X ile karşılaştırılarak ürünlerin özellikleri değerlendirilmiştir. Pek çok kullanım alanı bulunan Zeolit-X'in endüstride en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi adsorpsiyon prosesidir. Elde edilen Zeolit-X örnekleri ve ticari Zeolit-X'in, her yıl binlerce ölüme sebep olduğu tahmin edilen hasta bina sendromunun en önemli uçucu organik bileşiklerinden olan benzen ve toluenin adsorpsiyonu için kullanımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Every year, our world faces millions of fly ash as a waste of thermal power plants. The storage of these ashes is a big economical and environmental problem. The industrial ecology concept is a valuable approach to the evaluation of fly ashes since 1989. Fly ashes can be used as a raw material for zeolite synthesis due to the silica and alumina compounds they have. In this thesis, Zeolite-X synthesis has been achieved from both pure chemicals and Tuncbilek fly ashes. Two different methods; alkali fusion and ultrasonic assisted alkali fusion have been studied for the Zeolite-X synthesis from Tuncbilek fly ashes. Taguchi experimental design method has been used to define the optimum synthesis parameters for a better understanding of the effective factors on production in the highly complex Zeolite-X synthesis. Both samples obtained in optimum conditions have been compared with the commercial Zeolite-X. Besides many other areas, Zeolite-X is commonly used in the adsorption processes. The use of Zeolite-X in the benzene and toluene adsorption - which are the common volatile organic composites for sick building syndrome that causes thousands of deaths worldwide - has been examined in the study.