CBS teknolojilerinin marina yer seçiminde karar destek mekanizması olarak kullanılması
Using GIS technologies for coastal planning as a decision support system
  1. Tez No: 378433
  2. Yazar: GÖKALP KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜMİT GÜMÜŞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde deniz kıyılarında yapılacak yapılar, denizlerin daha yararlı kullanılması ve çevre açısından büyük önem taşımaktadır. Marina yapılacak mekanın Coğrafi Bilgi Sistemleri ile seçilmesi günümüz teknolojik olanakları ile mümkündür. Öncelikle marina yapılması planlanan alanların belirlenmesinde jeolojik yapı, arazi kullanımı, demografik yapı, erişim olanakları gibi etmenleri belirleyen verilerin elde edilmesi gerekmektedir. Bu verilerin uygun yöntemlerle analizi sonucu marina yapımına uygun mekanın seçilmesi gerçekleştirilebilir. Çalışmanın amacı topografik ve demografik veriler kullanarak tanımlı bir kıyı bölgesi için coğrafi ve demografik açıdan marina yapılmasına uygun kıyı alanlarının tespit edilmesidir. Çalışma alanı olarak İstanbul ili Marmara kıyı şeridi seçilmiş, İstanbul Boğazı çalışma alanı dışında tutulmuştur. Çalışmada İstanbul kıyı şeridini kapsayan; Erozyon, Heyelan Riski, Tusunami, Arazi Kullanımı, Jeolojik Sakıncalı Alan, Nakil Hatları, Deniz Trafiği verileri ile mahalle ölçeğinde bulunan Nüfus, Yaş dağımı ve Gelir düzeyi verileri kullanılmıştır. Verilerin birbirleri ile örtüştürülmesinde elek analizi yöntemi kullanmış alan 50X50 mt. gridlere bölünerek puanlandırılmıştır. Grid puanlarının ağrılıklandırılmasında AHP (analitik hiyerarşi proses) yöntemi kullanılmıştır. Bu sayede marina açılması uygun alanların tespitinde bir puanlama sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Constructions that will be built in the shoreline are very important for having more benefits of the sea and for the environment. Thanks to latest improvements in geographic information sytems it is easier to do location selection analysis of marinas. Firstly it is necessary to gather the data about geology, land use, demography, accesibility ect. when determining locaiton of the marina. Goal of this work is to define the areas that are appropriate to built marinas, with the use of topographic and demographic data in a preset shoreline. Working area is the Marmara shorelines in Istanbul, and the Bosphorus is out of the working area. Within the work, Erosion, Landslide, Tsunami, Landuse, Geologically hazardous areas, Transfer lines amd Sea Traffic data and in neigborhood scale population, age patterns and house income data is used. While overlapping the layers grid analysis method is used. Working area is divided into 50X50 meters cells, and each cell is graded. Analytical hierarchy process method is used to give a weight to each cell. A grading system is developed for area selection of marinas with this methods.