Dual kuaterniyon uzayının fonksiyonel analizi
Functional analysis in the dual quaternion space
- Tez No: 378434
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada ilk olarak literatürde yer alan reel vektör uzayının iki farklı kompleksleştirilmesi, buna benzer olarak kompleks vektör uzayının iki farklı kuaternizasyonu verilerek, kompleks kuaterniyon vektör uzayları için fonksiyonel analizin bazı temel tanım ve kavramlarından bahsedilmiştir. Tezimizin orijinal bölümünde ise, reel vektör uzayının dual sayılar halkası yardımıyla dualleştirilmesi ve buna paralel olarak, reel vektör uzaylarının dual kuaternizasyonlar yardımıyla kuaternizasyonlaştırılması incelenerek, dual kuaterniyon modül yapısı elde edilmiştir. Ayrıca, elde edilen bu dual kuaterniyon modül yapısı üzerindeki yarı norm, yarı Banach ve yarı Hilbert modülün bazı temel tanım ve kavramları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; initially given two different complexification of real vector space in literature and some basic definitions and concepts of functional analysis is mentioned for complex quaternion vector space. In the original part of our thesis, as dualization of real vector spaces with the help of ring of dual numbers and correspondingly, quaternization of real vector space through dual quaternions are examined, module structure of dual quaternions is obtained . besides some fundamantel definitions and notations of semi-norm, semi Banach and semi Hilbert modules on this module structure of dual quaternions which is obtained in previous chapters.