Tiyokzanton antrasen bazlı oligotiyofenlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of thioxanthone anthracene based oligothiophenes
  1. Tez No: 378432
  2. Yazar: EMİN İSTİF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS ARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde enerji gereksiminin artması ve ekolojik dengenin çevre kirlenmesi ile birlikte değişmesi, hem enerji gereksinimini azaltacak hemde çevre ile uyumlu olacak maddelerin sentezini önemli kılmaktadır. Bu çalışmanın temelini oluşturan iki konu hem fotopolimerizasyon, hemde organik elektronik materyaller enerji tüketimi ve çevre açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle IR bölgesinde absorpsiyon yapabilen malzemelerin gelişimi, fotopolimerizasyonun süreçinin daha az enerji kullanımı ile gerçekleşmesini sağlamaktadır. Organik elektronik malzemelerin gelişimi, özellikle bu malzemelerin alan etkili transistörler (FET), organik ışık yayan diyotlar (OLED), organik güneş pilleri (OCS), sensörler gibi uygulama alanları olması hem akademik hemde sanayi açısından giderek artan bir ilgi oluşturmaktadır. Oligotiyofenler yüksek elektrokimyasal ve fotofiziksel özelliklerinin yanı sıra çözünme kolaylığı, yüksek verimle sentezlenmeleri ve moleküler yapıya eklenecek gruplar ile istenilen özelliklerin yakalanması bu malzemelerin gelişimi açısından önemlidir. Bu çalışmada, brom uçlu Tiyokzanton Bromo Antrasen (TXA-Br) fotobaşlatıcısı sentezlendi. Bir sonraki aşamada sentezleri gerçekleştirilen farklı sayıda tiyofen grupları içeren bileşiklere, sentezlenen TXA-Br fotobaşlatıcısı paladyum katalizörlüğünde Suzuki kenetlenme reaksiyonları kullanılarak bağlanmıştır. Sentezlenen fotobaşlatıcının ve oligotiyofenlerin karakterizasyonları spektrofotometrik yöntemlerle (UV, 1HNMR, 13CNMR, LC-MS gibi) gerçekleştirildi. Fotofiziksel özellikleri floresans yayınım spektrumları, fosforesans emisyon spektrumları incelendi. Ayrıca elektrokimyasal özellikleri döngüsel voltametre kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Nowadays,increasing energy requirement and ecological pollution lead to invention of new improved materials for reducing of energy consumption and ecological pollution. Two main research area for this study which photopolymerization and organic electronic materials, matter both energy and environment. Especially materials which has absorption about IR region reduce the energy requirement during photopolymerization process. Organic elecronic materials have applications such as field effect transistors (FET), organic light emitting diodes (OLED), organic solar cells (OCS) and sensors. Due to these applications, organic electronic materials have an increasing attention for academic and industrial research. Oligothiophenes have great photophysical and electrochemical properties. Besides, oligothiophenes easily soluable, synthesis with high yield and for obtain the desire results stucture can be modified easily. In this study, first of all chromophoric parts of oligothiophenes were synthesized as thioxanthone bromo anthracene and this compound also used as an photoinitiator. Suzuki coupling reactions were performed in the presence of palladium catalyst with varying chain length of thiophene compounds to synthesized oligothiophenes. The photoinitiators and oligothiophenes characterized by UV, 1H-NMR, 13C-NMR, LC-MS . Photophysical properties of compounds, such as fluorescence emission spectra, fluorescence quantum yields and phosphorescence emmission spectra were determined. Beside of all photophysical studies, electrochemical properties such as HOMO, LUMO and electrochemical band energies were calculated from voltammogram using cyclic voltammetry.