İnsan akciğer adenokarsinom hücresinin nitrik oksitli ortama adaptasyonu ve moleküler biyolojisindeki değişikliklerin araştırılması
Adaptation of the human adenocarcinoma lung cancer cells to the nitric oxide environment and investigation of the biological alterations at molecular level
- Tez No: 378443
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Tıbbi Biyoloji, Bioengineering, Medical Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kanser günümzün en önemli halk sağlığı sorunlarından biri olup ölümle sonuçlanan vakalar arasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Akciğer kanseri ise kanser türleri arasında görülme sıklığı ve ölümle sonuçlanması açısından ilk sıradadır. Serbest radikallerden nitrik oksidin (NO•) kanser biyolojisi üzerinde önemli etkisi olduğu bilinmektedir. Fakat nitrik oksidin yüksek miktarlarının kanser üzerinde ne gibi etkileri olduğu tam anlamıyla bilinmemektedir. Çalışmamızda nitrik oksidin akciğer kanseri üzerindeki etkisini araştırmak için in vitro model sistem geliştirildi. A549 insan akciğer adenokarsinom hücreleri nitrik oksidin artan konsantrasyonlarında kültürlenerek adaptasyonu başarılı bir şekilde sağlandı. Adaptasyondan sonra adapte edilen hücreler ile onların original hücreleri arasında morfolojik her hangi bir değişikliğe rastlanmadı. Nitrik oksidin yüksek konsantrasyonlarına kadar adaptasyonu sağlanan hücrelerin (HNO) hem nitrik oksidin (NO•) yüksek konsantrasyonlarına hemde oksijen-bazlı serbest radikal kaynağı olan hidrojen peroksite (H2O2) karşı daha fazla direnç gösterdileri görüldü. Adapte edilen hücreler ilerde nitrik oksidin akciğer kanseri üzerindeki rolünü araştırmak için yeni bir araç olarak kullanılabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Cancer has become one of the most important public health problem recently and ranks second after cardiovascular disease among the fatal cases.Lung cancer incidence and deaths is at the first placecompared to other cancer types. The free radical nitric oxide (NO•) is known to have an important role in the biology of human cancers. But, it is not clear how large amounts of nitric oxide affects cancer prolifelation and progress.An in vitro model system has developed to study effects of nitric oxcide on lung cancer.Human lung adenicarcinom A549 cells were adaptively cultured in increasing concentrations of nitric oxide and adaptation process has completed successfully.There was not any morphological differences between the cells were adapted to the high nitric oxide (HNO) environment and cells did not undergo adaptation process (parent cells). When the HNO and parents cells exposed to high levels of nitric oxide and an oxygen-based free radical hydrogen peroxide, HNO cells showed great resistances than parent cells to these free radical sources. These adaped cell lines can serve as a model system to use in future experiments designed to better understand the role of the nitric oxide on lung cancer.