PEM yakıt pilleri için anot ve katot malzemelerinin geliştirilmesi
Development of anode and cathode materials for PEM fuel cells
  1. Tez No: 378442
  2. Yazar: RIDVAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM IŞILDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Mühendislik Bilimleri, Energy, Chemistry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gelişen teknoloji, artan nüfus ve refah düzeyi enerji tüketimini arttırmıştır. Bu ihtiyaçtan doğan teknolojilerden biri de PEM yakıt pili teknolojisidir. Bu teknolojinin diğer enerji dönüşüm sistemlerine göre daha verimli ve sürdürülebilir olması bir avantaj oluşturmasına rağmen katot ve anotta kullanılan değerli metal olan platin miktarının yüksek olması yaygınlaşması önündeki en büyük engellerden biri olarak ortaya çıkmaktadır. Platinin miktarını azaltmak üzere çeşitli karbon destek malzemeleri kullanılmıştır. Bu çalışmada tek ve çift değerlikli iyonların ölçümüne karşı iyi sonuç veren modifiye grafitin karbon destek malzemesi olarak kullanımı araştırılmıştır. Platin öncülleri karbon destek malzemesi üzerine farklı tekniklerle indirgenerek tutturulmuştur. Hazırlanan Pt/C malzemesinin elektrokimyasal analizleri yapılarak performans özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca yüzey özelliklerini araştırmak üzere SEM, BET ve BJH analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy consumption rises with the developing technology, growing population and increasing welfare. A solution to this increasing energy demand maybe PEM fuel cell technology. This technology has advantages such as more efficient and renewable over the traditional energy conversion systems but high platinum amount used at the cathode and anode of a fuel cell is an obstacle to its wider use. To reduce the amount of platinum, various carbon support materials were investigated. In this work we investigated a modified graphite as carbon support material which gives great responses to monovalent and divalent ions when used as ion-selective materials. Platinum precursors are reduced on carbon support materials with different techniques. To investigate the performance of the material, electrochemical analysis was performed. Also, surface properties were investigated with SEM, BET and BJH analysis.