İnsan kaynakları yönetimi ve toplam kalite yönetiminin firma ihracat performansı üzerindeki etkileri: Gaziantep örneği
The effects on human resources management and total quality management on company export performance: Sample of Gaziantep
- Tez No: 525524
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İhracatın son yıllarda büyük ölçüde artması sonucu dünyanın gayri safi yurtiçi hasılasının %20'sinden fazlasını oluşturur hale gelmiştir. Makroekonomik bir perspektiften bakıldığında, bir ülkenin ihracatını genişletmesi ulusal verimliliği, iş yaratma ve ekonomik büyümeyi artırmaktadır. Firma düzeyinde ihracat ise, üretim kapasitesinin artmasına, ürün ve operasyonel inovasyonun ve alt yapının iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, ihracat başarısının belirleyicilerinin anlaşılması hem şirketler hem de devlet kurumları için önemli hale gelmektedir. Bunun bir sonucu olarak da, ihracat faaliyeti ve performansını öngören faktörleri belirlemede akademik ilgi giderek artmaktadır. Çok az araştırmada İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) ve Toplam Kalite Yönetimi (TKY)'nin ihracat performansı üzerindeki etkisi birlikte ele alınmıştır. Çalışmada, İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) ve Toplam Kalite Yönetimi (TKY) birlikte ele alınacak ve söz konusu her iki yönetim perspektifi Gaziantep örneği kapsamında incelenecektir. Amacın gerçekleştirilmesi için belirlenen hipotezlerin gerçekliğini test etmek üzere Gaziantep ilinde ihracat yapan firmalar üzerinde bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The large increase in exports in recent years has resulted in more than 20% of the world's gross domestic product. From a macroeconomic perspective, expanding the exports of an country increases its national productivity, job creation and economic growth. Company-level exports help increase production capacity, improve product and operational innovation and infrastructure. For this reason, understanding of the determinants of export success is becoming important for both companies and government agencies. As a result, academic interest in determining the factors that determine export activity and performance is increasing. In a small number of studies, the impact of the Human Resource Management (HRM) and Total Quality Management (TQM) on export performance has been taken together. At the study, Human Resources Management (HRM) and Total Quality Management (TQM) will be discussed together and both administrative perspectives will be examined within the context of Gaziantep. In order to test the reality of the hypotheses determined for the realization of the purpose, a field survey was carried out on the firm that exports in the province of Gaziantep.