Türkiye'deki tiyatro kurumlarında halkla ilişkiler çalışmaları
Public relations activities of theatrical organizations in Turkey
- Tez No: 378593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Türkiye'deki Tiyatro Kurumlarının halkla ilişkiler çalışmalarına verdikleri önemi ortaya çıkarmak ve çağdaş halkla ilişkiler yöntemlerinden ne düzeyde yararlandıklarını keşfetmektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tiyatronun ne olduğu, içinde hangi öğeleri barındırdığı, tarihsel süreçte nasıl bir evrim geçirdiği ve tiyatro kurumlarının nasıl bir örgütsel yapıya sahip oldukları irdelenmiştir. İkinci bölümde ise halkla ilişkiler kavramı ve tarihsel süreci ele alınmış, halkla ilişkiler çalışmalarında önemi gittikçe artan 'halkla ilişkilerde ilişkisel yaklaşım' ve 'diyalogsal iletişimin' üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu bölümde halkla ilişkilerde kullanılan araçlar incelenip, ülkemizdeki tiyatro kurumlarının bu araçları kullanımı konusunda bazı görsel örnekler verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise durum çalışması deseni esas alınarak, ülkemizin köklü tiyatro kurumlarından, Dostlar Tiyatrosu, Ortaoyuncular, Tiyatro Boğaziçi ve Oyun Atölyesi'nden kurum temsilcileri ve bu tiyatroların izleyicileri arasından kişilerle nitel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Ayrıca bu dört tiyatro kurumunun halkla ilişkiler çalışmaları ile ilgili olarak dokümantasyon çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is to reveal the importance which the theatrical Organizations in Turkey attach to public relations and to discover to what extent they take advantage of the contemporary methods of public relations. The study consists of three sections. In the first section, it is examined what theatre is, which elements it contains, how it evolved during the historical process and what kind of organizational structure it has. In the second section, the concept and the history of public relations and some contemporary PR concepts, such as relational approach and dialogic communication, which gain more and more importance in public relations studies, were examined. Additionally, in this section, the traditional and new media used in public relations are scrutinized and some visual examples of the media used by the theatrical Organizations in Turkey were given. As for the third section, grounding on the case study design, a qualitative study has been carried out with the representatives of Dostlar Tiyatrosu, Ortaoyuncular, Tiyatro Boğaziçi and Oyun Atölyesi, which are among the rooted theatrical Organizations of Turkey, and with people out of the audience of these theatres. The data emerged in consequence of the interviews are interpreted with a content analysis. Besides, a documentation study is made with regard to the public relations activities of these four theatrical Organizations