Beethoven'ın erken dönem piyano sonatlarında gelişme bölümlerinin tematik analizi
Thematic analysis of development sections in Ludwig van Beethoven's early piano sonatas
  1. Tez No: 378623
  2. Yazar: FERHAT ÇAYLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Teorileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Ludwig van Beethoven'ın erken dönem piyano sonatlarının birinci muvmanlarında yer alan“Gelişme”bölümlerinin tematik yapısı üzerine analitik bir incelemedir. Çalışmanın Giriş bölümünde;“Sonat formunun genel yapısı”,“Gelişme bölümlerinin genel özellikleri”ve“Beethoven'ın piyano sonatlarının sınıflandırılması”konuları ele alınmakta, ardından gelen ikinci bölümde ise çalışma yöntemi sergilenmektedir. Analiz başlıklı üçüncü bölümde, her bir muvman için“uzunluk, modalite gibi genel özelliklerin ve formal yapının belirlenmesi”,“Gelişme bölümlerinde rastlanılan malzemelerin, Sergi'deki formal öğelerle ilişkileri bakımından kökenlerinin saptanması”ve“söz konusu malzemelerin, Gelişme bölümü içindeki dağılımlarının saptanması”aşamalarından oluşan kapsamlı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında; muvmanların, uzunluklarına göre,“Kısa”,“Orta”ve“Uzun”olmak üzere üç grup altında kümelendiği; Gelişme bölümlerinde 9 farklı malzeme çeşidinin kullanıldığı; en sık kullanılan malzemelerin“Tema 1”malzemeleri ve Sergi dışı malzemeler olduğu; Gelişme bölümlerinin başlangıç ve sonlarında,“Tema 1”ağırlıklı belirli tematik şablonların kullanıldığı; minör moddaki muvmanların Gelişme bölümlerinde“Tema 1”ağırlığının yaklaşık yarı yarıya azalıp“Tema 2”ve“Köprü”kullanımlarının ortaya çıktığı ve malzeme çeşitliliğinin arttığı; muvmanlar, uzunluklarına göre gruplandığında, malzeme kullanımları açısından önemli farklılıklar ortaya çıktığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an analytical examination of the thematic structure of Development sections of first movements of Ludwig van Beethoven's early piano sonatas. In the Introduction; general structure of the Sonata form, general characteristics of Development sections and classification of Beethoven's piano sonatas are discussed. In the second chapter, the methodology of the study is submitted. The third chapter (Analysis), consists of a comprehensive analysis in three main dimensions;“determination of the formal structure and general characteristics such as length and mode for each movement”,“discovering origins of materials used in the Development sections regarding their relationships with the formal elements in the Exposition”,“determining these materials' amount of use in Development sections”. It was concluded that; movements can be grouped as“Short”,“Medium”and“Long”regarding their length; 9 different kind of materials are used in the Development sections; the most frequently used materials are of“Theme 1”and materials not existing in the exposition; in the beginnings and endings of Development sections mostly“Theme 1”is used; in minor movements, use of“Theme 1”is reduced to half and use of“Theme 2”and“Bridge”started to exist and variety of materials used is increased; considerable differences in the use of materials is observed when the sections were grouped according to their length.